Pseudonim:
"Skobig"
Data urodzenia:
1919-10-19
Data śmierci:
1986-10-01
Funkcja:
dowódca plutonu
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Zgierz
Imiona rodziców:
Maksymilian - Wanda z domu Bryszewska
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział III (Operacyjno-Szkoleniowy) - Wydział Lotnictwa "Bociany" - Baza Lotnicza "Łużyce" - 4. kompania
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Zaremba"-"Piorun" - 2. kompania "Jur"- II pluton "Skobig"
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Młodszy brat Kazimierz ps. „Kajus” był żołnierzem II plutonu 3 kompanii „Giewonta” batalionu "Zośka". Poległ 30 sierpnia 1944 r. na Nowym Mieście, na kwaterze kompanii przy ul. Zakroczymskiej nr 7, podczas bombardowania lotniczego. Miał 19 lat.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Oflagu VII A Murnau. Po wyzwoleniu od sierpnia 1945 r. do października 1946 w 2 Korpusie Polskim we Włoszech.
Numer jeniecki:
102342
Losy po wojnie:
Powrócił do kraju na początku 1947 roku.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych
Miejsce śmierci:
Błonie
Informacje dodatkowe:
Maturę zdał z Zgierzu w 1939 roku. W kampanii wrześniowej 1939 roku ochotnik w 306 kompanii Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" gen. Franciszka Kleeberga. Internowany przez Armię Czerwoną i wywieziony do ZSRR. Przekazany armii niemieckiej , od grudnia 1939 do lutego 1940 roku w niewoli (Stalag VII-A Moosburg). Zwolniony jako szeregowiec. W konspiracji kurier na powiaty Sochaczew i Łowicz. W marcu 1943 roku ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa AK w Warszawie. Należał do zgrupowania Kiliński. W Bazie Lotniczej "Łużyce" podlegał dowódcy 4. kompanii. Brał udział w zdobyciu stu ton cukru z magazynu SS przy ul. Wiśniowej w 1943 roku. W 1944 r. udział w akcji zdobycia dwóch ciężarówek materiałów ubraniowych z magazynów wojskowych z pl. Żelaznej Bramy. W czerwcu 1944 roku ożenił się z Lucyną Zofią Piotrowską, córką znanego ogrodnika z Błonia.
Stanisław Zygmunt Kuźmiński Pseudonim: "Skobig" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Stanisław Kuźmiński, 1944 rok. Zdjęcie z archiwum rodzinnego Jacentego Falkowskiego.

Stanisław Kuźmiński, 1944 rok. Zdjęcie z archiwum rodzinnego Jacentego Falkowskiego.

Ślub z  Lucyną Zofią Piotrowską w czerwcu 1944 r. Osoby widoczne na zdjęciu - świadkowie Mieczysław  Falkowski (pierwszy od lewej), obok  Janina Falkowska  z domu Pilatowska. Zdjęcie z archiwum rodzinnego Jacentego Falkowskiego.

Ślub z Lucyną Zofią Piotrowską w czerwcu 1944 r. Osoby widoczne na zdjęciu - świadkowie Mieczysław Falkowski (pierwszy od lewej), obok Janina Falkowska z domu Pilatowska. Zdjęcie z archiwum rodzinnego Jacentego Falkowskiego.

Fotografia z Powstania Warszawskiego, Śródmieście Południowe, ul. Poznańska, sierpień - wrzesień 1944.  Grupa powstańców z plutonu "Skobiga" - siedzą od lewej: "Dzidzia", Aniela Godlewska "Mama", Zofia Byczkowska, stoją: Zofia Godlewska "Zosia", pierwszy od lewej Stanisław Kuźmiński "Skobig". Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IP/4527

Fotografia z Powstania Warszawskiego, Śródmieście Południowe, ul. Poznańska, sierpień - wrzesień 1944. Grupa powstańców z plutonu "Skobiga" - siedzą od lewej: "Dzidzia", Aniela Godlewska "Mama", Zofia Byczkowska, stoją: Zofia Godlewska "Zosia", pierwszy od lewej Stanisław Kuźmiński "Skobig". Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IP/4527

Kapitulacja Powstania, Stanisław Kuźmiński pierwszy z lewej. Zdjęcie z archiwum rodzinnego Jacentego Falkowskiego.

Kapitulacja Powstania, Stanisław Kuźmiński pierwszy z lewej. Zdjęcie z archiwum rodzinnego Jacentego Falkowskiego.

Nasz newsletter