Pseudonim:
"Luźny"
Data urodzenia:
1926-07-24
Data śmierci:
2014-04-29
Funkcja:
goniec dowódcy
Stopień:
ułan
Miejsce urodzenia:
Iwieniec
Imiona rodziców:
Jakub - Karolina
Udział w konspiracji 1939-1944:
Nowogródzki Okręg Armii Krajowej "Nów" - Stołpecko-Nalibockie zgrupowanie AK por. "Góry" ("Doliny")
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Kampinos" - 27. pułk ułanów - 2. szwadron - I pluton
Odniesione rany:
Trzykrotnie ranny, ostatni raz 29.09.1944 roku pod Jaktorowem
Szlak bojowy:
Kampinos - Jaktorów
Odznaczenia:
Przedstawiony został do odznaczenia Krzyżem Walecznych i Krzyżem Virtuti Militari (Mjr A. Pilch "Góra, Dolina". Londyn, dn. 20 styczeń 1992 r. Egz. nr 49.) Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki, Warszawski Krzyż Powstańczy "Stolica", Medal za Warszawę, Medal Wojska - Służbie Ojczyzny, Medal Zwycięstwa i Wolność, Odznaki : Weterana Walk o Niepodległość, Grupy Kampinos, Akcji Burza,Odznaka Grunwaldu
Miejsce pochówku:
Pochowany został 7 maja 2014 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Źródła:
Nekrolog w prasie, data emisji 05.05.2014
Informacje dodatkowe:
W 27 puł. AK w 2 szwadronie w 1 plutonie od 19 czerwca 1943 roku. 1. grudnia 1943 r. wzięty do niewoli przez partyzantów sowieckich z grupą dowództwa Zgrupowania Stołpecko - Nalibockiego; 16 stycznia 1944 roku ucieka z niewoli, dołącza się do szwadronu chorążego Nurkiewicza w Derewnie. Uczestniczy w walkach obronnych przeciwko partyzantce sowieckiej broniąc polską ludność miejscową. W lipcu 1944 roku następuje translokacja wraz z kawalerią i ze zgrupowaniem do Puszczy Kampinoskiej. W lipcu 1944 roku w walkach z Niemcami zostaje ranny podczas przemarszu do centrum Polski. Bierze udział we wszystkich potyczkach, walkach i bitwach wraz z 2 szwadronem w 1 plutonie w 1 sekcji, m.in. pod Pociechą, Truskawką, gdzie został ranny i 29.09.1944 roku pod Jaktorowem trzeci raz ranny. Po wojnie zawodowy starszy oficer WP. Wiosną 1960 roku usunięty z wojska przez władze PRL za walkę z partyzantką sowiecką i odmowę składania zeznań na procesie przeciwko swojemu d-cy ppor. Zdzisławowi Nurkiewiczowi - Nieczajowi. Dopiero decyzją z dn.05.07.1996 r. zrehabilitowano mjr Lewina przywracając mu należne prawa z odbytej służby wojskowej.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fot. <i>ŚZŻAK - Koło Środowiska Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego</i>

Fot. ŚZŻAK - Koło Środowiska Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego

Nasz newsletter