Pseudonim:
"Słoń"
Data urodzenia:
-
Data śmierci:
1944-08-01
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 165 Miejsce: 63
Rocznik:
ok. 1926
Stopień:
starszy strzelec
Wykształcenie do 1944 r.:
W pierwszych latach okupacji nie mógł kontynuować nauki z powodu likwidacji polskich szkół w województwie Poznańskim. włączonym do tzw. "Kraju Warty". Dopiero w 1943 r., po przybyciu do Warszawy, rozpoczął naukę w VII klasie Szkoły Powszechnej Nr 80 przy ul. Drewnianej 8.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W 1943 r. wraz z matką i młodszym bratem został wysiedlony z poznańskiego. W Warszawie zamieszkali w domu Sióstr Urszulanek przy ul. Księdza Siemca 2 (narożnik ulicy Dobrej). Nawiązał kontakty z Armią Krajową, przeszedł szkolenie wojskowe. Przydział w lipcu 1944 r. Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Okręgu Warszawskiego AK - 1. Rejon - III zgrupowanie "Konrad" - 1. kompania - pluton 113
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Okręgu Warszawskiego AK - 1. Rejon - III zgrupowanie "Konrad" - 1. kompania - pluton 113
Szlak bojowy:
Powiśle
Miejsce (okoliczności) śmierci:
W dniu 1 sierpnia 1944 r. około godziny 17-tej, drużyna, w której służył, wyruszyła z miejsca koncentracji przy ul. Cichej przechodząc na Tamkę. Tam przypadkowo znaleźli się dwaj żołnierze wschodniej formacji na służbie niemieckiej, którzy widząc grupę młodych ludzi rozpoczęli ją ostrzeliwać z karabinów. Pierwszy pocisk trafił Romka w głowę zabijając go na miejscu. "Własowcy" podbiegli do leżącego i usiłowali wyrwać mu zatknięty za paskiem granat. Przy tej czynności spowodowali wybuch granatu i obydwaj zginęli. Romek został pochowany na pustym placu róg ul. Topiel i Tamka. Po ekshumacji został pochowany na cmentarzu na Woli.
Uwagi:
Prawidłowe brzmienie nazwiska, to Roman Sliwiński, jednak we wszystkich dotychczasowych publikacjach dotyczących III zgrupowania "Konrad" i Powstania Warszawskiego figuruje jako Śliwiński - także na Murze Pamięci MPW.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter