Pseudonim:
"Stępnowski"
Data urodzenia:
1922-11-07
Data śmierci:
2008-08-08
Funkcja:
-
Stopień:
starszy strzelec z cenzusem.
Pseudonimy:
"Stępnowski", "Marian"
Numer legitymacji AK:
110273
Miejsce urodzenia:
Chodzież
Imiona rodziców:
Wawrzyniec - Wanda z domu Stenka
Wykształcenie do 1944 r. :
Uczeń technikum mechanicznego w Warszawie.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Zielna 15
Oddział:
Narodowe Siły Zbrojne (NSZ) - Pułk im. Sikorskiego, następnie I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Bartkiewicz" - 4. kompania - II pluton (dawny 1147 - "DB-3") im. por. "Rygla"
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI B Fallingbostel oraz Stalagu VI JDorsten
Numer jeniecki:
140571
Losy po wyzwoleniu:
Po wyzwoleniu z obozu jenieckiego pozostał na Zachodzie, a następnie wyemigrował do Australii.
Miejsce śmierci:
Australia
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Jego ojciec Wawrzyniec Jakubowski był rzemieślnikiem i pracował na Woli. Po wybuchu Powstania został zabrany przez Niemców i wywieziony do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. Zginął w KL Natzweiler (Vaihingen) 28 lutego 1945 r. Młodszy brat Andrzej Jakubowski „Kim” był łącznikiem Szarych Szeregów.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, Archiwum Historii Mówionej - relacja Andrzeja Jakubowskiego ps. Kim, rozmowa zarejestrowana 05.04. r. 2005 r.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

 Fotografia z Powstania Warszawskiego, Śródmieście Północne, Powstańcy przy wylocie ul. Czackiego na ul. Świętokrzyską z bronią zdobytą po zajęciu gmachu komendy policji na Krakowskim Przedmieściu. W tle od prawej: ruiny kamienicy Czackiego 2, dalej dom Czackiego 4, 6, 8 i 10. Od lewej: [prawdopodobnie] kpr. z cenz. Tadeusz Jerzy Depczyk "Drohojemski I" ze zgrupowania "Gurt", drugi według opisu  to plut. pchor. Zygmunt Sadkowski "Wacek" (z niemieckim lekkim karabinem maszynowym typu MG 08/15 „Maxim” na ramieniu), strz. Julian Bednarski "Morski" - obaj z kompani "Lewara" i [prawdopodobnie] strz. Ryszard Lipski "Zimny" ze zgrupowania "Bartkiewicz".  Natomiast według informacji przekazanych w 2005 roku przez p. Andrzeja Jakubowskiego ps. Kim wraz z odbitką tej fotografii, żołnierz drugi z lewej to nie Zygmunt Sadkowski, a brat p. Andrzeja - Marian Jakubowski "Stępnowski". Fot. w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IK/1942. Obecnie identyfikacja nierozstrzygnięta.

Fotografia z Powstania Warszawskiego, Śródmieście Północne, Powstańcy przy wylocie ul. Czackiego na ul. Świętokrzyską z bronią zdobytą po zajęciu gmachu komendy policji na Krakowskim Przedmieściu. W tle od prawej: ruiny kamienicy Czackiego 2, dalej dom Czackiego 4, 6, 8 i 10. Od lewej: [prawdopodobnie] kpr. z cenz. Tadeusz Jerzy Depczyk "Drohojemski I" ze zgrupowania "Gurt", drugi według opisu to plut. pchor. Zygmunt Sadkowski "Wacek" (z niemieckim lekkim karabinem maszynowym typu MG 08/15 „Maxim” na ramieniu), strz. Julian Bednarski "Morski" - obaj z kompani "Lewara" i [prawdopodobnie] strz. Ryszard Lipski "Zimny" ze zgrupowania "Bartkiewicz". Natomiast według informacji przekazanych w 2005 roku przez p. Andrzeja Jakubowskiego ps. Kim wraz z odbitką tej fotografii, żołnierz drugi z lewej to nie Zygmunt Sadkowski, a brat p. Andrzeja - Marian Jakubowski "Stępnowski". Fot. w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IK/1942. Obecnie identyfikacja nierozstrzygnięta.

Nasz newsletter