Pseudonim:
"Agata", Maria"
Data urodzenia:
1913-06-27
Miejsce urodzenia:
Wiedeń
Imiona rodziców :
Stanisław - Róża Alojza z domu Weiner.
Nazwisko panieńskie:
Niemiec
Przybrane nazwiska :
Agata Balcerzak, Janina Helena Chrząszczewska, Maria Smolik, Maria Zalewska
Wykształcenie:
W 1931 ukończyła średnią szkołę handlową Polskiej Macierzy Szkolnej w Warszawie.
Okres okupacji niemieckiej, udział w konspiracji 1939 -1944:
Podczas okupacji niemieckiej prowadziła małą restaurację przy ul. Mokotowskiej w Warszawie. W ZWZ od lutego 1940, była kierowniczką poczty Wydziału II Komendy Okręgu ZWZ Warszawa-Miasto. W sierpniu 1941 wraz z dotychczasowym szefem tego Wydziału, ppłk. M. Dobrzańskim, została odkomenderowana do Lwowa, gdzie przy- była wraz ze swoim bratem, Pawłem, kurie- rem ZWZ-AK. Przy pomocy J. Grabskiej- Treterowej zorganizowała Oddział Vk (łączności konspiracyjnej) Komendy Obszaru Lwów i kierowała nim do wiosny 1942, kiedy to została przeniesiona na stanowisko sekretarki szefa sztabu Komendy Obszaru, M. Dobrzańskiego i jednocześnie referentki spraw budżetowych. W nocy 3/4 XII 1942 została aresztowana (wraz z M. Dobrzańskim) podobno w wyniku donosu, że jest rzekomo Żydówką; istnieje też wersja, że ich aresztowanie spowodował S. J. Vacqueret. Byla torturowana w trakcie przesłuchań, ale udało się ją wykupić i 29 XII 1942 wyprowadzić z więzienia przy ul. Łąckiego. 15 I 1943 otrzymała rozkaz opuszczenia Lwowa i urlop z AK; udała się do Warszawy i ukrywała się w stolicy i okolicznych miejscowościach.
Oddział :
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - od 3 VIII 1944 pracowała w punkcie sanitarnym u zbiegu ul. Belwederskiej i Podchorążych.
Losy po Powstaniu:
Wyjechała z Warszawy do Milanówka, a następnie do Kalwarii, gdzie przewiozła rannych i chorych. Po powrocie do Warszawy od lutego 1945 pracowała w Stołecznym Przedsiębiorstwie Budowlanym.
Losy po wojnie:
W 1952 wyszła powtórnie za mąż za mjr. Stanisława Nowickiego, nie mogąc otrzymać innej pracy, objęli gospodarstwo rolne w Kościesze w powiecie Pułtusk. Nie będąc w stanie podołać ciężkiej pracy na roli, zrezygnowali z niego i aż do przejścia na emeryturę w 1976 pracowała w Krajowym Związku Spółdzielni Transportowo-Motoryzacyjnych. Mieszkała w Warszawie.
Nazwisko po mężu:
I-voto Chęcińska, II-voto Nowicka. W 1931 roku wyszła za mąż za Stefana Chęcińskiego, pracownika dyrekcji Polskiego Monopolu Tytoniowego. Drugi mąż Chęcińskiej, S. Nowicki, oficer służby stałej piech. WP, ukończył rosyjską szkołę oficerską, brat udział w I wojnie światowej, w kampanii wrześniowej dowodził I baonem 135 pp rez., dołączył potem do SGO ,,Narew" i walczył pod Kockiem. Aresztowany 11 XI 1939 przez Niemców, przebywał w oflagach, m.in. w Woldenbergu.
Miejsce pochówku:
Zmarła w 2009 roku i została pochowana na Powązkach Wojskowych obok męża Stanisława Nowickiego.
Informacje dodatkowe:
Była córką prawnika, pracownika Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia. Jej brat Paweł, przybrane nazwisko Mieczysław Klimaszewski, ps. ,,Paweł", kurier ZWZ-AK, urlopowany z AK we wrześniu 1942, aresztowany wiosną 1943 więziony był przy ul. Łąckiego, w Stanisławowie (w związku z tamtejszą wsypą) i ponownie przy ul. Łąckiego we Lwowie. Zbiegł z transportu do obozu około października 1943, ukrywał się w Brzesku, Warszawie i z Powstania został wywieziony na Węgry, skąd powrócił w końcu 1945.