Marek Józef Dołęga-Zakrzewski

Pseudonim:
"Józef Brek"
Data urodzenia:
1896-08-25
Data śmierci:
1944-09-11
Funkcja:
Komendant Cywilny Portu Czerniakowskiego
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 194 Miejsce: 10
Stopień:
porucznik
Miejsce urodzenia:
Ostrów Mazowiecka
Imiona rodziców:
Jan - Janina Henryka z domu Humięcka
Wykształcenie i przebieg słuzby wojskowej:
W 1914 roku ukończył Prywatne Gimnazjum Filologiczne w Płocku. W czasie I wojny światowej przebywał w Rosji. Po wkroczeniu do Rohaczowa oddziałów Korpusu gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego w marzec 1918 roku zgłosił się na ochotnika do tej formacji. Mianowany junkrem i przydzielony do Kompanii Junkierskiej Legii Rycerskiej. Na początku czerwca 1918 roku został zdemobilizowany i wrócił do Polski. W październiku 1918 roku wstąpił na Wydział Inżynierii Wodnej Politechniki Warszawskiej. 11 listopada 1918 roku zgłosił się ochotniczo do 36 pułku piechoty Legii Akademickiej. W sierpniu 1920 walczył w obronie Warszawy. W 1927 roku mianowany podporucznikiem rezerwy z przydziałem do 30 pułku Strzelców Kaniowskich.
Okres okupacji niemieckiej, udział w konspiracji:
Był kierownikiem Warszawskiego Zarządu Dróg Wodnych. Prowadził działalność konspiracyjną wśród załóg marynarskich Portu Czerniakowskiego. Służył w 3 batalionie Wojskowej Służby Ochrony Powstania (WSOP) AK 2 Rejonu, I Obwodu.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Kryska".
Szlak bojowy:
Górny Czerniaków
Miejsce śmierci:
Poległ na ul. Solec 2.
Miejsce pochówku:
Pochowany w Kwaterze Dowborczyków na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, kwatera 18A-2-24
Literatura:
Sławomir Fojcik, Żołnierze AK Kryska, Warszawa 1994, Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego, t. 6, Warszawa 2004, s. 706. Leszek S. Zakrzewski, Dołęga-Zakrzewscy. Informator historyczny, genealogiczny i socjologiczny, Warszawa 2011, s. 96-101.
Marek Józef Dołęga-Zakrzewski Pseudonim: "Józef Brek", "Jurek Bech" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fot. Wikipedia, domena publiczna

Fot. Wikipedia, domena publiczna

Nasz newsletter