Pseudonim:
"Rosomak"
Data urodzenia:
1929-04-15
Data śmierci:
2019-08-05
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Stefan - Danuta z domu Kryńska
Udział w konspiracji 1939 -1944:
Szare Szeregi
Oddział :
Uczestnik Powstania Warszawskiego - brak informacji na temat przydziału. Do Powstania dołączył jako ochotnik
Dzielnica:
Śródmieście
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Losy po Powstaniu :
Po upadku Powstania i exodusie mieszkańców ze stolicy, przebywał w Krakowie, gdzie ukończył liceum i Wydział Architektury na Politechnice Krakowskiej.
Losy po wojnie:
Pisarz, podróżnik, odkrywca, speleolog, polarnik. Autor ponad 30 książek o tematyce podróżniczej, powieści, esejów, współzałożyciel i wieloletni prezes Polskiego Oddziału The Explorers Club. Kierownik organizacyjny wypraw PAN. Z wykształcenia był architektem. Po wojnie współorganizował reaktywowany Klub Wysokogórski oraz był współzałożycielem krakowskiego Klubu Grotołazów. Prowadził wyprawy odkrywcze do jaskiń w górach Europy i obu Ameryk. Przemierzał peruwiańskie i chilijskie Andy, dżungle Ameryki Łacińskiej i Afryki oraz Himalaje. Zdobył San Agustin - najgłębszą jaskinię obu Ameryk. Organizował wyprawy naukowe na Spitsbergen (był jednym z założycieli polskiej stacji polarnej), a także wyprawy paleontologiczne Polskiej Akademii Nauk na pustynię Gobi oraz wyprawy amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska na lodowce Himalajów, w góry Ruwenzori i na Alaskę. Współodkrywca najstarszych na świecie, liczących ok. mld lat, jaskini kwarcytowych na wenezuelskim płaskowyżu Sarisarinama. Honorowy członek Polskiego Związku Alpinizmu. Od lat 60. XX w. ponownie mieszkał w Warszawie. Był autorem artykułów prasowych, reportaży z wypraw, scenariuszy filmowych, słuchowisk radiowych, reżyserem i autorem zdjęć do siedmiu filmów dokumentalnych o wyprawach badawczych, współtwórcą kilku programów telewizyjnych (m.in. serii „Transantarctica” o wyprawie Marka Kamińskiego na Biegun Południowy). Polskie wydania książek Maciej Kuczyńskiego osiągnęły nakład ok. 1,6 mln egzemplarzy. Otrzymał Harcerską Nagrodę Literacką 1976 i Nagrodę literacką IBBY UNESCO 1980 (International Board on Books for Young People).
Miejsce śmierci :
Warszawa
Miejsce pochówku :
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki) - grób rodziny Kryńskich - kwatera 51, rząd 5, miejsce 29-30.
Źródła:
Informacja o śmierci przekazana przez MPW-kontakt - p. Bartosz Kuczyński, syn. Życiorys i nekrolog ze zbiorów rodzinnych. Maciej Kuczyński, "Podróż", Katowice, "Kos", 2005, seria Rajski Ptak - esej, ISBN: 8389375664
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter