Pseudonim:
"Thal"
Data urodzenia:
1927-12-12
Data śmierci:
1944-09-27
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 120 Miejsce: 58
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Łuck
Imiona rodziców:
Piotr - Bronisława
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Karpaty" - kompania K-4 (łączności) - III pluton
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Karpaty" - kompania K-4 (łączności) - III pluton, 1 drużyna łączności przy Komendzie Obwodu Mokotów, ul. Chocimska.
Szlak bojowy:
Mokotów - kanały - ul. Dworkowa
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Według relacji Stanisława Fibicha ps. Wacek, Lech Typiak zginął w kanałach w nocy z 26 na 27 września 1944 r. podczas ewakuacji oddziałów powstańczych z Mokotowa do Śródmieścia (Fibich był w tej samej grupie, z ośmiu żołnierzy, którzy weszli do kanału, nie wyszli już: Zdzisław Dłużniakiewicz "Joasia", Lech Typiak i bracia Gumowscy - Andrzej i Stanisław). Według innej wersji Lech Typiak został rozstrzelany przez Niemców po wyjściu z kanału na ul. Dworkowej.
Informacje dodatkowe:
Po wojnie poszukiwany przez rodziców za pomocą prasy: Repatriant nr 6, str. 12, 1945 rok - "zaginął, poszukiwany przez rodziców: Piotr i Bronisława Typiakowie, zam. Warszawa, ul. Łowicka 51 m. 6.Repatriant nr 10 (Warszawa, 1946): zaginiony po Powstaniu Warszawskim, poszukiwany przez ojca Piotra Typiaka, Warszawa, ul. Łowicka 51 m. 6
Źródła :
Wymieniany w relacji kolegi z oddziału, Stanisława Fibicha ps. Wacek: dla Archiwum Historii Mówionej: Stanisław Fibich, Podkowa Leśna, 6 czerwca 2013 roku. Motyl Maja, Rutkowski Stanisław, Rejestr miejsc i faktów zbrodni popełnionych przez okupanta hitlerowskiego na ziemiach polskich w latach 1939-1945: Powstanie Warszawskie 1 VIII - 2 X 1944, Warszawa, 1994, ti pod błędnym pseudonimem: "THOL".
Uwagi:
Imię matki: Bronisława. Według innych wersji: Eleonora (niepotwierdzone).
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter