Pseudonim:
"Konrad"
Data urodzenia:
1927-02-19
Data śmierci:
1944-08-00
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 62 Miejsce: 10
stopień:
starszy strzelec
Imiona rodziców :
Jan - Maria z domu Rokicka
Udział w konspiracji 1939-1944:
Szare Szeregi - "nowe Grupy Szturmowe" - Blok "Prochownia" (Ochota) - IV Obwód "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 438. pluton (harcerski) osłony Sztabu Komendy Obwodu - dowódca plut. pchor. "Bogusław" (Iwo Rygiel). Na przełomie lipca i sierpnia 1944 r. pluton miał zasilić nową, 3. kompanię batalionu "Zośka" - wybuch Powstania uniemożliwił przeprowadzenie tej reorganizacji.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Słowackiego 38 m. 46
Oddział:
IV Obwód "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 438. pluton (harcerski) osłony Sztabu Komendy Obwodu
Szlak bojowy:
Ochota
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zaginął bez wieści w czasie Powstania Warszawskiego. Ostatni raz widziany pod Pęcicami 2 sierpnia 1944 r. Po wojnie poszukiwany był za pośrednictwem PCK przez ojca, Jana Chrzanowskiego, który podał w 1957 roku, że syn rzekomo był widziany pod koniec Powstania w Lasach Kabackich. Rodzina poprosiła o poszukiwanie syna, jako osoby, która mogła zostać wywieziona do ZSRR. Rzeczywiste losy pozostają nieustalone. Miejsce pochówku nieznane.
Miejsce pochówku:
Upamiętniony symbolicznie na Powązkach Wojskowych - kwatera batalionu "Zośka" - Mogiła Symboliczna, tzw. „Barykada” z nazwiskami żołnierzy poległych, a nie odnalezionych lub pochowanych w innych miejscach.
Źródła:
Polski Czerwony Krzyż - kartoteka
Literatura:
Szare Szeregi Harcerze 1939-1945, Warszawa 1988 t.III s. 27 .
Uwagi :
W licznych publikacjach mylnie podawana jest informacja o przynależności plutonu 438 do 3. kompanii batalionu AK "Zośka", jednak kompania ta została sformowana na Woli dopiero 2 sierpnia - a więc w dniu rozbicia 438. plutonu Iwo Rygla w Pęcicach
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Nasz newsletter