Data urodzenia:
1927-03-17
Miejsce urodzenia:
Marysin
Imiona rodziców:
Piotr - Ewa z domu Szymańska
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od 1941 w szeregach Związku Walki Zbrojnej na terenie powiatu sochaczewskiego. Od roku 1942 żołnierz Armii Krajowej Warszawa-Śródmieście IV Rejonu. W tym czasie pełnił funkcję łącznika-kuriera na odcinku Sochaczew-Puszcza Kampinowska-Płock-Warszawa. Przewoził broń, materiały wybuchowe, materiały opatrunkowe, leki, prasę, meldunki oraz książki polskie dla dzieci Polaków zamieszkałych w Rzeszy. W roku 1943 został skierowany do POS "Jerzyki", gdzie przeszedł szkolenie bojowe sabotażu i dywersji. Poza pracą konspiracyjną w czasie okupacji uczęszczał na komplety tajnego nauczania. W roku 1944 ukończył podchorążówkę.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - pluton "Jerzyki", następnie w Grupie "Kampinos”
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Żoliborz - Kampinos - Jaktorów
Losy po wojnie:
Represjonowany przez władze komunistyczne. Aresztowany w 1949 r. przez UB i zesłany do kamieniołomów w Strzelcach Opolskich, a także wyrzucony ze studiów. Naukę na Akademii Medycznej mógł kontynuować dopiero od roku 1956. Po uzyskaniu dyplomu lekarza miał problemy ze znalezieniem pracy i rozpoczęciem specjalizacji. Przez wiele lat pracował społecznie jako lekarz środowisk kombatanckich, niosąc pomoc inwalidom wojennym. W roku 1967 wraz z Cichociemnym dr Alfredem Paczkowskim zorganizował pierwszą w Polsce przychodnię dla kombatantów. Był członkiem Komitetu Organizacyjnego Upamiętnienia Miejsc Walki i Męczeństwa. Większą część swojego życia zawodowego związał z Pogotowiem Ratunkowym w Warszawie.
Odznaczenia:
Virtuti Militari
Miejsce pochówku:
Stare Powązki
Informacje dodatkowe:
Był łącznikiem pomiędzy dowództwem grupy Kampinos, a dowódcą oddziału” Jerzyki”. W czasie potyczki z żandarmerią chodakowską został ranny w głowę, rękę i nogę.
Źródła:
Nekrolog w prasie, data emisji 31.12.2012