Data urodzenia:
1924-05-27
Stopień:
starszy strzelec podchorąży
Miejsce urodzenia:
Łuniniec - Polesie
Imiona rodziców:
Witold - Janina z domu Kudlińska
Wykształcenie do 1944 r.:
Uczeń Gimnazjum im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Pseudonimy:
"Bejot" (od inicjałów B.J.), "Julek"
Nazwisko konspiracyjne:
Julian Breszkowski
Praca w latach okupacji niemieckiej:
Pracownik centrali telefonicznej kieleckiej Huty Ludwików.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od wiosny 1943 - żołnierz wywiadu Okręgu Kieleckiego Armii Krajowej. Z racji biegłej znajomości języka niemieckiego skierowany został przez AK do czytania i tłumaczenia niemieckich listów z frontu, tzw. Feldpostów oraz zajmował się wywiadem gospodarczym. Rozpoczął również kursy podchorążackie. Zagrożony aresztowaniem, (w porę ostrzeżony, zbiegł z domu na 1,5 godziny przed przybyciem Niemców) musiał opuścić Kielce i wyjechać do Warszawy. W stolicy wprowadzony do konspiracji przez Bolesława Kouckiego, ps. "Kocio”. Przydział w lipcu 1944 - Armia Krajowa - batalion NOW-AK "Gustaw" - kompania "Grażyna".
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Harnaś" - kompania "Grażyna"
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ - Górny Czerniaków - 19.09.1944 przepłynął Wisłę.
Losy po Powstaniu:
Aresztowany 18.11.1944 przez UB. Na rozprawie sądowej 9.02.1945 otrzymał wyrok 2 lat więzienia za "usiłowanie obalenia ustroju demokratycznego".
Losy po wojnie:
Karę odbywał w więzieniu śledczym Warszawa III na ul. 11 listopada (na terenie dawnych koszar 36. pp Legii Akademickiej) W czerwcu 1945 przeniesiony do Wronek, gdzie odsiadywał wyrok do czasu amnestii. Po wyjściu na wolność powrócił do Kielc, do matki. Zdał maturę, poszedł na studia - ukończył Studium Nauk Społecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 1950 ożenił się. Po "odwilży" 1956 roku rozpoczął pracę Polskim Radiu w Kielcach, gdzie pracował przez czternaście lat. Następnie pracował w "Interpressie” w Warszawie, w redakcji współpracy zagranicznej. Wiceprzewodniczący Środowiska "Gustaw-Harnaś".
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Miejsce pochówku:
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), kwaterze 257 C, rząd 5, miejsce 7
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, MPW-materiały do Słownika Biograficznego Uczestników PW , MPW-zbiory MPW-IN/3275 (fotografia zbiorowa kompanii na ul. Mazowieckiej 4)
Archiwum Historii Mówionej: