Jędrzej Wacław Bukowski

Pseudonim:
"Kmicic"
Data urodzenia:
1927-10-05
Data śmierci:
2017-06-17
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Zygmunt - Leokadia z Lenczewskich Lipińska
Wykształcenie do 1944 r.:
Przed wojną uczeń Szkoły Powszechnej im. Zamoyskiego przy ul. Smolnej, podczas okupacji kontynuował naukę w Zakładzie oo. Marianów na Bielanach, gdzie uzyskał tzw. "małą maturę"
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Chłodna 40 m. 112
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Chrobry II" (ochotnik), następnie Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy) - oddział osłony Wojskowych Zakładów Wydawniczych (WZW)
Szlak bojowy:
Wola - Śródmieście Północ - Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec obozu przejściowego w Ożarowie, następnie osadzony w Stalagu X B Sandbostel. Wyzwolony 29.04.1945 r. przez wojska brytyjskie.
Numer jeniecki:
223015
Losy po wyzwoleniu:
Po wyzwoleniu szukając brata, który był por. w 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka przedostał się przez Przełęcz Brennerską. Uczęszczał do szkoły w Lubece, gdzie zdał maturę ("Duża Matura"). Po Lubece dołączył we Włoszech w Maceracie do II Korpusu. W Ankonie uczęszczał do Podchorążówki Broni Pancernej , której jednak nie ukończył. Wcielony do Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia i ewakuowany do Wielkiej Brytanii. W Anglii pozostawał do końca 1947 roku.
Losy po wojnie:
Na początku 1948 roku powrócił do Polski. W Warszawie zastał mieszkającą przy ul. Chłodnej babcię oraz brata. Rozpoczął więc starania o odzyskanie ich przedwojennego mieszkania na ul. Czerwonego Krzyża 6 m. 41. Należał do NRO (Narodowy Ruch Odrodzenia), za którą to działalność został aresztowany. Skazany w procesie na Koszykowej w roku 1951 na 5 lat więzienia. Wyszedł na wolność w ramach amnestii po 3,5 latach odbywania kary w więzieniu w Rawiczu i kamieniołomach koło Inowrocławia. W 1953 r. zapisał się na WSI przy ul. Narbutta 84. Ze względu na przeszłość akowską po studiach nie mógł znaleźć pracy. Prowadził własny rzemieślniczy zakład budowlany.
Miejsce pochówku :
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki) - grób rodziny Bukowskich, kw. 218 rząd 2, mogiła nr 29-30
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Jego ojciec, Zygmunt Bukowski zginął w KL Auschwitz w 1942 r.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, archiwum rodzinne syna, p. Tomasza Bukowskiego, nekrolog w prasie
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Jędrzej Bukowski „Kmicic” (1927-2017)

Jędrzej Bukowski „Kmicic” (1927-2017)

Nasz newsletter