Data urodzenia:
1913-12-28
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Nazwisko konspiracyjne:
Godlewski
Imiona rodziców:
Jan - Edwarda z domu Przyłuska
Wykształcenie (w tym wojskowe):
Inżynier zootechnik, absolwent Gimnazjum im. Stefana Batorego (matura 1932) i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Wołyńskiej Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii im. Marcina Kątskiego we Włodzimierzu Wołyńskim.
Praca przed wojną:
W 1938r. rozpoczął pracę w Polskim Instytucie Wełnoznawczym w Warszawie.
Kampania wrześniowa:
Uczestnik kampanii wrześniowej w szeregach 14. dywizjonu artylerii konnej (DAK) Podlaskiej Brygady Kawalerii, bateria pułkownika Jarnowieckiego, a po jej rozwiązaniu w Uhrusku nad Bugiem - dołączył w Kraśniku do 8 Pułku Strzelców Konnych Ziemi Chełmińskiej - zgrupowanie pułkownika Tadeusza Zieleniewskiego.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od października 1939 roku - od momentu kapitulacji grupy Zieleniewskiego w Domosławie, wprowadzony przez pułkownika Alojzego Horaka. Grupa, do której otrzymał kontakt w Warszawie została zdekonspirowana, uczestniczył więc w działaniach struktur Armii Krajowej w Rembertowie oraz szkoleniach sekcji Jana Andrzejewskiego - plutonu 1110 Dywizjonu "Jeleń"
Praca przed Powstaniem:
Tuż przed Powstaniem pracował jako Kierownik działu zbożowego Spółdzielni Rolniczo-Handlowej w Rembertowie
Adres przed Powstaniem:
Rembertów, ul. 3 Maja 22 m. 1; Warszawa, ul. ks. Skorupki 6 m. 4
Miejsce koncentracji na godzinę „W”:
Mieszkanie Jana Andrzejewskiego przy ul. Mokotowskiej 8 w Warszawie.
Oddział:
Armia Krajowa - 1. Dywizjon 7. Pułku Ułanów Lubelskich "Jeleń” - pluton 1110, następnie w oddziale saperskim.
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe . Działał w rejonie ulic: Wilcza, Hoża, Skorupki, Piusa XI, Koszykowa, Mokotowska, Krucza, Marszałkowska, Poznańska, Emilii Plater, Lwowska, Śniadeckich.
Losy po Powstaniu:
Wraz z żoną Krystyną wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną, skierowani zostali do obozu w Pruszkowie ( Dulag 121). Przed Opaczą udało im się zbiec z kolumny. Dotarli do rodziny w Żbikowie. Do czasu wkroczenia wojsk sowieckich przebywali w Wiskitkach.
Odznaczenia:
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski; Medal za Udział w Wojnie Obronnej 1939; patent Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny. Awansowany 1.09.2000 r. na stopień porucznika WP
Losy po wojnie:
Po wojnie podjął pracę jako asystent na SGGW. W 1973 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego nauk rolniczych. We wrześniu 1971 trafił do Bydgoszczy, gdzie przez 20 lat budował wydział zootechniczny uczelni. Wieloletni członek Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego. Za ogromny wkład pracy w rozwój dziedzin nauki, którymi się
zajmuje otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy. Żonaty z Krystyną Załuską z domu Tabaczyńską.
Źródła:
Archiwum rodzinne, MPW - ankieta. Dokumenty zniszczył wychodząc z Warszawy.
Inne:
Wspomnienie w : "Dom przy barykadzie" - autor B. Pograniczny