Data urodzenia:
1921-11-06
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Hipolit - Janina z domu Kulesza
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od kwietnia 1942 roku - Armia Krajowa - POS „Jerzyki” (Powstańcze Oddziały Specjalne) - kompania por. Kazimierza Stefańskiego ps. Zeron, Zaprzysiężona przez „Zerona„ w lokalu przy ul. Staszica. Od czerwca 1942 roku prowadziła punkt kontaktowy kompanii ”Zerona„ oraz kompanii por. Janusza Marszałka - Sałabudy ps. Janusz, służący do przerzutu poczty i prasy między kompaniamii, a także do Harcerskiej Kompanii Szturmowej POS ”Jerzyki„ w Wołominie oraz plutonu dowodzonego przez por. "Łabędzia" (Zygmunta Sabiłłę), a podległemu Kazimierzowi Stefańskiemu ”Zeronowi„. Punkt mieścił się w prywatnej bibliotece i wypożyczalni książek ”Madalińska„ przy ul. Chłodnej 48, gdzie pracowała Janina Czarnecka ”Jasia".
Oddział :
Armia Krajowa - POS "Jerzyki" (Powstańcze Oddziały Specjalne) - kompania por. Kazimierza Stefańskiego ps. Zeron
Szlak bojowy:
Wola - Cmentarze
Losy po Powstaniu:
Pojmana w czasie walk na Woli u zbiegu ul. Młynarskiej i Górczewskiej, gdy oddział wycofywał się z Cmentarza Ewangelickiego w kierunku ruin getta. Została poprowadzona przez Niemców wraz z innymi powstańcami i ludnością cywilną na podwórze kamienicy Młynarska 21, gdzie odbywały się egzekucje i postawiona do rozstrzelania. W ocenie Kazimierza Stefańskiego "Zerona" pomoc ze strony oddziału nie była możliwa. Janina Czarnecka cudem ocalała (nie została trafiona) i pod osłoną nocy wyczołgała się spod ciał pomordowanych. Wydostała się z Warszawy w kierunku zachodnim, przez Babice, a następnie Pruszków. Zatrzymała się koło Podkowy Leśnej, w majątku pp. Buksowiczów, gdzie doczekała zakończenia działań wojennych.
Losy po wojnie:
Po wojnie w latach 1945-1951 pracowała w Warszawie na Giełdzie Zbożowo - Towarowej, a następnie w Centralnym Laboratorium Chemicznym w Warszawie (lata 1951-1962). Ostatnim miejscem pracy, od 1962 roku do przejścia na emeryturę w roku 1981 było Naukowo-Produkcyjne Centrum Półprzewodników Unitra-CEMI. Należała do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Okręg Warszawa oraz do Stowarzyszenia Żołnierzy POS „Jerzyki”. Ostatnie lata życia spędziła w Domu dla Kombatantów w Warszawie.
Odznaczenia:
Brązowy Krzyż Zasługi (XI 1944), Medal Zwycięstwa i Wolności (1992)
Nazwisko po mężu :
Janina Dymińska
Miejsce pochówku:
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), kw. 60 rząd 4, miejsce 30-31
Źródła:
Urząd ds Kombatantów i Osób Represjonowanych - uprawnienia kombatanckie z tytułu udziału w Powstaniu Warszawskim, Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Czarnecka Janina - kopia kwestionariusza UdsKiOR, 1992 r.;kserokopia deklaracji członkowskiej ZBoWiD, oświadczenia świadków: Kazmierza Stefańskiego ps. Zeron, Henryka Jasieckiego ps. Śmigły, kserokopia zaświadczenia ZBoWiD dotycząca przebiegu służby J. Czarneckiej podpisane przez płk. Jerzego Strzałkowskiego, Zasób Pokoju Kombatanta MPW