Data urodzenia:
1914-01-01
stopień:
strz. z cenzusem
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Tadeusz - Stanisława z domu Radomińska
Losy przed wojną:
Należała do harcerstwa, studiowała stomatologię. Pracowała w Urzędzie Miejskim w Warszawie.
Udział w konspiracji 1939 - 1944:
Służba Zwycięstwu Polski (SZP) - Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) - Armia Krajowa. Zaprzysiężona w czerwcu 1940 roku w komórce BiP w Lublinie. Po reorganizacji pełniła funkcję łączniczki i kurierki w Komendzie Okręgu WSOP. Przeniesiona do Warszawy.
Miejsce zamieszkania :
Żoliborz
Oddział :
IV Obwód „Grzymała” (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - WSOP (Wojskowa Służba Ochrony Powstania). Brała udział w Powstaniu Warszawskim na Ochocie pod ps. „Ewa"
Losy po Powstaniu :
Po upadku Ochoty wywieziona do KL Auschwitz, następnie przeniesiona do obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück (obóz wyzwoliła Armia Czerwona 30.04.1945 r.)
Losy po wyzwoleniu:
Z obozu w Ravensbrück została ewakuowana do Szwecji w ramach akcji tzw. "białych autobusów" hr. Folke Bernardotte'a. Plan początkowy miał obejmować ratowanie tylko więźniów skandynawskich, ale w ramach rozwoju sytuacji został rozszerzony. Na podstawie różnych źródeł można założyć, iż w wyniku szwedzko-duńskiej misji ratunkowej z udziałem Międzynarodowego Czerwonego Krzyża do dnia 26.04.1945 r. udało się wywieźć „białymi autobusami” z KL Ravensbruck 2904 kobiety, w tym 946 Polek.
Losy po wojnie:
Po pobycie w Szwecji kontynuowała studia w Paryżu. Zmarła przedwcześnie.
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy
Miejsce pochówku:
Francja. Pochowana została na Cmentarzu Montmorency, 20 km. na północ od Paryża, w mogile siostry jej narzeczonego, p. Korusiewicza. Cmentarz w Montmorency to największa polska nekropolia we Francji, nazwana też panteonem polskiej emigracji.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego - MPW-ankieta/materiały do Słownika Uczestników PW - Pokój Kombatanta. Dokumenty ze zbiorów rodzinnych, w tym zaświadczenie weryfikacyjne Koła Byłych Żołnierzy AK w Londynie - wyciąg z akt personalnych oraz legitymacje odznaczeniowe KAK i WKP udostępnił p. Jerzy Kade, siostrzeniec Janiny Chmielewskiej. Skany wykonano w Muzeum Powstania Warszawskiego w sierpniu 2021 r.