Data urodzenia:
1917-06-26
Numer legitymacji AK:
17729
Miejsce urodzenia:
Klonowa Wola, powiat Grójec
Imiona rodziców:
Władysław - Marianna
Udział w konspiracji 1939-1944:
W czasie okupacji pracował w fabryce Philipsa przy ul. Karolkowej 36. W roku 1940 przyłączył się do powstającej tam grupy konspiracyjnej, która stała się zawiązkiem 5. kompanii batalionu "Kiliński" o kryptonimie "Wysocki-Philips”. Wynosił z fabryki różne elementy elektroniczne potrzebne do montażu stacji nadawczo-odbiorczych. Zagrożony aresztowaniem przez Gestapo porzucił pracę w fabryce. W batalionie "Kiliński" przeszedł szkolenie ogólne i strzeleckie, z naciskiem na broń maszynową, dzięki czemu w czasie Powstania był cenionym erkaemistą. Przydział w lipcu 1944 r. Armia Krajowa - batalion "Kiliński" - 5. kompania "Wysocki-Philips" - pluton 172.
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Kiliński" - 5. kompania "Wysocki-Philips" - pluton 172, następnie Grupa "Północ" - odcinek bojowy "Kuba"-"Sosna".
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ. 3 sierpnia 1944 brał udział w ataku na koszary policji niemieckiej i Szpital św. Zofii przy ul. Żelaznej 90 róg Nowolipie 71. Po przejściu z Woli na Stare Miasto, 9 sierpnia 1944 na placu Teatralnym, wraz z Henrykiem Przetacznikiem ps. "Wąsik”, ogniem karabinu maszynowego skutecznie powstrzymał natarcie nieprzyjaciela na prawe skrzydło Ratusza; 23 sierpnia 1944 przyczynił się do odparcia kolejnego ataku na Ratusz. 8 września, po przejściu kanałami do Śródmieścia Północnego, uczestniczył w odparciu ataków na "Café-Club" (ul. Nowy Świat 15) i "Cristal". 11 września 1944 przydzielony do 3. kompanii batalionu "Kiliński" uczestniczył w odbiciu obiektów Bracka 18 i restauracji "Cristal" ul. Bracka 16.
Odniesione rany:
Ciężko ranny 1 października 1944 r. na kwaterze 5. kompanii na ul. Brackiej przy Chmielnej, obok domu braci Jabłkowskich - pocisk wyrwał mu kawałek szczęki. Uratował go ojciec, pielęgnując także w szpitalu jenieckim
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Jego brat
Tadeusz był żołnierzem drużyny pracy w kwatermistrzostwie batalionu "Kiliński".
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI A Altengrabow.
Losy po wojnie:
Po wojnie instruktor harcerski. Kierownik sekcji piłki ręcznej w klubie "Maraton”.
Odznaczenia:
Krzyż Virtuti Militari V klasy, Krzyż Walecznych (dwukrotnie), Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Medal Wojska (czterokrotnie), Medal "Za Warszawę 1939-1945".
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Potrącony na przejściu dla pieszych w Warszawie, leczony w szpitalu przy ul. Barskiej. Zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.