Data urodzenia:
1915-03-31
Miejsce urodzenia:
Rogów powiat Końskie
Imiona rodziców:
Stanisław - Julia z domu Styś
Wykształcenie (w tym wojskowe):
Po ukończeniu szkoły powszechnej w Rogowie uczęszczał do szkoły zawodowej o profilu ceramicznym. W 1936 roku rozpoczął obowiązkową służbę wojskową w garnizonie kieleckim w jednostce łączności.
Udział w kampanii wrześniowej 1939 :
Uczestnik walk we wrześniu 1939, następnie w niewoli niemieckiej. Od stycznia 1940 roku w Wojsku Polskim na Zachodzie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Plutonowy - kurier Delegatury Rządu na Kraj. Po konspiracyjnym przeszkoleniu w zakresie dywersji i odbyciu kursu spadochronowego został zaprzysiężony 3 listopada 1943 r. Przeniesiony do Głównej Bazy Przerzutowej w Brindisi we Włoszech. Zrzutu dokonano w nocy z 12 na 13 kwietnia 1944 roku w ramach operacji „Weller 14” dowodzonej przez por. naw. Antoniego Błażewskiego. W operacji tej uczestniczyli: ppor. Zbigniew Mrazek „Aminius””, ppor. Tadeusz Żelechowski „Ring”, ppor. Adam Benrad „Drukarz” i plut. Jan Ciaś „Kula” – kurier. Zrzut przyjęła placówka „Mysz”, położona 13 km na zachód od Lublina. Skoczkowie przywieźli 171 300 $ oraz 6000 $ w złocie. Po zrzucie plut. Jan Ciaś „Kula” dociera do Warszawy. Delegatowi Rządu Polskiego na Kraj przekazuje pocztę i 178 tysięcy dolarów ukrytych w parcianym pasie z kieszeniami. Z tej kwoty 125 tysięcy dolarów przeznaczone jest na pomoc dla Żydów. Pozostaje w Warszawie pełniąc funkcję radiotelegrafisty w komórce łączności radiowej Delegatury Rządu na Kraj.
Nazwisko konspiracyjne:
Jan Kawka
Oddział:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Bartkiewicz" - 3. kompania (1150) - żołnierze Kadry Polski Niepodległej pod dowództwem por. Józefa Celicy ps. "Lechicz"*
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną (?). W Boże Narodzenie 1944 roku dotarł do krewnych mieszkających w Czystej koło Końskich. Zapowiedział, że musi uciekać na Zachód przed Armią Sowiecką. 26 kwietnia 1945 roku przybył do Londynu.
Odznaczenia i awanse:
19 września 1945 roku został odznaczony Krzyżem Walecznych i awansowany na stopień podporucznika.
Losy po wojnie:
W 1948 roku powrócił do kraju i rozpoczął pracę w Zakładzie Porcelany Stołowej w Jaworzynie Śląskiej, a następnie - od 1956 roku, w Zakładzie Zastawy Stołowej Pruszków.
Miejsce śmierci:
Pruszków
Miejsce pochówku :
Cmentarz w Pruszkowie.
Informacje dodatkowe:
Jego bratem był przedwojenny oficer Wojska Polskiego - por. sł. st. piech.[1938] Stanisław Józef Ciaś, w konspiracji w ZWZ-AK w stopniu kpt.,ps. „Osman”, „Fiszer” , „Stanisław” vel Brogowski, który od kwietnia 1941 do 3 marca 1943 był k-dtem Podobwodu I Skarżysko krypt. „Morwa”, a następnie od czerwca 1943 do marca1944 k-dtem Podobwodu II Starachowice krypt. „Wola” w Obwodzie Iłża. Aresztowany przez Niemców 7 III 1944 na dworcu kolejowym w Skarżysku zaginął bez wieści. Jan i Stanisław mieli także trzy siostry.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, Ankieta Uczestnika PW - materiały ZG Związku Powstańców Warszawskich (AAN), Maciej Kledzik: Zgrupowanie AK majora "Bartkiewicza", Warszawa : Środowisko Zgrupowania mjr Bartkiewicza Armii Krajowej przy Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej, 2002 - źr. ustalenia Marka Stroka i Macieja Kledzika, MPW-kontakt: p. Marek Kozerawski, archiwum rodzinne.
Publikacje:
Jędrzej Tucholski: Cichociemni. Warszawa: Instytut Wydawniczy „Pax”, 1984, Maciej Kledzik: Zgrupowanie AK majora "Bartkiewicza", Warszawa : Środowisko Zgrupowania mjr Bartkiewicza Armii Krajowej przy Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej, 2002.
Uwagi:
* przydział za ankietą uczestnika PW materiały ZG Związku Powstańców Warszawskich (AAN), ustalenia Marka Stroka i Macieja Kledzika, natomiast Jędrzej Tucholski (1932-2012) w swojej książce „Spadochroniarze” (Warszawa : Instytut Wydawniczy Pax, 1991) podaje:
„Na miejsce „Nurka” przyjechał natychmiast z Warszawy jego kolega, skoczek ppor. Jan Ciaś ps. „Kula„. Nawiązywał w Światełku łączność z Londynem, potem, gdy wybuchło Powstanie w Warszawie wszystko zaczęło się rwać, wreszcie 20 października 1944 został aresztowany. ”Kula„, który najbliższej nocy uciekł z aresztu, przez pewien czas musiał się ukrywać, wreszcie w grudniu otrzymał polecenie ponownego uruchomienia radiostacji. Kilka tygodni później front przewalił się na zachód przez Kielecczyznę. Ppor. ”Kula" jeszcze w ostatnich dniach grudnia dostał rozkaz dostarczenia poczty DR do Londynu. Wyruszył zatem do Kielc, skąd pojechał do Lublina i tu jako private James Willand przyłączył się do grupy żołnierzy amerykańskich i brytyjskich oswobodzonych z obozów jenieckich. Po trzech tygodniach znalazł się wraz z nimi w Odessie, skąd odpłynął statkiem do Liverpoolu. 29.04.1945 roku wręczył pocztę radcy Siudakowi."