Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Parasol" - 3. kompania; ochotniczka, do kompanii dołączyła na początku sierpnia 1944 r. na Woli.
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Górny Czerniaków
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległa przy barykadzie na ulicy Ludnej 7, zastrzelona podczas próby ratowania swojego rannego dowódcy plut. pchor. "Lutego" (Wacław Dunin-Karwicki). Po wojnie ekshumowana i pochowana w kwaterach żołnierzy, łączniczek i sanitariuszek baonu AK "Parasol" na Powązkach Wojskowych w Warszawie.
Informacje dodatkowe:
Irena Schirtładze w latach 1937-39 była mieszkanką Dęblina. Jej ojciec, Arkadiusz Schirtładze, był gruzińskim oficerem kontraktowym, kapitanem lotnictwa Wojska Polskiego, który szkolił w Dęblinie polskich pilotów. Uczestnik wojny obronnej 1939 r.; wzięty do niewoli przez sowietów w rejonie Brześcia nad Bugiem, osadzony w obozie kozielskim i zamordowany przez NKWD w Katyniu w 1940 r. Adres zamieszkania Ireny przed Powstaniem Warszawskim: ul. Ursynowska, numer 14 lub 18. Po wojnie poszukiwana za pośrednictwem PCK przez ciotkę, p. Jadwigę Kaniewską
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.