Pseudonim:
"Irys"
Data urodzenia:
1922-10-09
Data śmierci:
2015-09-01
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
plutonowy
Numer legitymacji AK:
21447
Pseudonimy:
"Irys", "Irena"
Miejsce urodzenia:
Lwów
Imiona rodziców:
Józef - Maria
Nazwisko panieńskie:
Wiśniowska
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - kompania sztabowa - pluton przeciwlotniczy 566 - sanitariat, następnie - Punkt Opatrunkowy nr 105 ul. Pogonowskiego 23
Szlak bojowy:
Żoliborz
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI A Altengrabow, przeniesiona następnie wraz z innymi kobietami do obozu Gross-Lübars, (4 kilometry od Altengrabow), a później do Stalagu VI C Oberlangen. Wyzwolona 12 kwietnia 1945 r przez kombinowany patrol rozpoznawczy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Po uwolnieniu z obozu dostała się do dywizji generała Maczka.
Numer jeniecki:
46656
Nazwisko po mężu:
Grabowska. W relacji dla AHM wspominała:
    Męża mego poznałam oczywiście przed Powstaniem. On był w „Szarych Szeregach”, a później w Batalionie „Zośka” (jak „Szare Szeregi” przeszły do Batalionu „Zośka”) i tam był w kompanii „Rudy” - to była ta słynna kompania spod Arsenału. Dostał się do niewoli, ale mu się udało uciec. Jak uciekł z niewoli do kraju, to tu zmienił nazwisko i w ogóle... tu się ukrywał. Tak że nasze losy się podzieliły, dlatego że nie byłam w tym samym zgrupowaniu, w którym on był. Ja byłam na Żoliborzu, a on był w Śródmieściu – na Starym Mieście naprzód, a potem gdzie indziej".
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Bródnowski
Źródła:
Nekrolog w prasie, data emisji 03.09.2015
Archiwum Historii Mówionej:
Irena Alina Grabowska Pseudonim: "Irys", "Irena" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Irena Alina Grabowska "Irys". Fot. Archiwum Historii Mówionej / MPW

Irena Alina Grabowska "Irys". Fot. Archiwum Historii Mówionej / MPW

Nasz newsletter