Pseudonim:
"Halszka"
Data urodzenia:
1900-01-30
Data śmierci:
1976-08-20
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Marki
Imiona rodziców :
Antoni - Zofia z domu Kośmińska
Udział w konspiracji 1939 -1945:
W konspiracji od jesieni 1939 roku wraz z siostrą Zofią należała do grupy 15 kobiet, którym nadano znany kryptonim «dromaderki» i powierzono kolportaż tygodnika „Biuletyn Informacyjny”, organu Służby Zwycięstwu Polski – Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej (AK). Przydział : Okręg Warszawski Armii Krajowej - VI Oddział BiP (Biuro Informacji i Propagandy).
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - batalion "Zaremba"-"Piorun" - Szpital Polowy ul. Wspólna 50
Dzielnica:
Śródmieście Południe
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Jej siostra Zofia Lubińska z domu Kozłowska ps. "Zofia", "Stefania" była w okresie konspiracji Kierownik kolportażu Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej, w czasie Powstania kierowała szpitalem polowym przy ul. Wspólnej 50.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu IV B Mühlberg - została osadzona w baraku 10 Stalagu IV B. Przez cały czas pobytu wraz ze swą siostrą i pozostałymi sanitariuszkami niosły pomoc chorym współtowarzyszkom i rannym. Po wyzwoleniu 15 maja 1945 powróciły z Zofią pierwszym transportem do Polski.
Numer jeniecki:
299655
Miejsce pochówku :
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), w grobie rodzinnym, kw. 171, rząd 6, miejsce 11,12. W tym samym grobie pochowani są m. in. rodzice Heleny i jej siostra Zofia.
Informacje dodatkowe:
Była córką Antoniego Kozłowskiego (zm. 1911), magistra farmacji
*Dromaderki:
Zespół kolporterski zwany zespołem dromaderek:

W skład zespołu podstawowego, który pracował, z niewielkimi zmianami, przez cały okres okupacji wchodziły: Stanisława Tomczukowa, jako kierowniczka zespołu, Ewa Lipińska („Elka”), Maria Romanówna („Iza”), Alicja Lasecka, Ma­ria Gruberska („Marylka”) i jej siostra — „Helena”, Zofia Lubińska („Stefania”) Halina Kozłowska („Halszka”), Janina Kowalska („Janina”) oraz jej córka Irena, Jadwiga Wojtkiewicz („Ludwika”), Maria Olbrom- ska („Wiktoria”), Janina Milczarek („Julia”), Stanisława Nakonieczna („Tola”) i inne. W większości były to osoby w wieku 30—-50 lat, z wie­loletnim doświadczeniem w różnego rodzaju pracach społecznych. Kilka z nich wywodziło się z Legionów oraz z POW. W końcowej fazie w cen­tralnym kolportażu pracowało ok. trzydziestu dziewcząt i kobiet.

Źródła:
MPW-baza uczestników PW, data śmierci według danych z Archiwum Zarządu Cmentarza, serwis - Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne: cmentarze.um.warszawa.pl, nota biograficzna Zofii Lubińskiej z d. Kozłowskiej (1897-1967) w XVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter