Pseudonim:
"Babcia"
Data urodzenia:
1889-12-11
Data śmierci:
1971-09-05
Funkcja:
peżetka
Miejsce urodzenia:
Gniewań k. Winnicy
Imiona rodziców:
Karol - Stefania z domu Siemaszko
Wykształcenie i działalność pedagogiczna:
Początkowo nauki pobierała w domu. W 1910 roku ukończyła szkołę handlową w Kijowie, a następnie wstąpiła na Wydział Filozoficzny na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pierwsza wojna światowa wymusiła przerwanie studiów i powrót do majątku Buszynka na Podolu, gdzie Halina uczyła swoje młodsze rodzeństwo i udzielała korepetycji. Pracę nauczycielską rozpoczęła w 1918 roku jako nauczycielka języka polskiego i historii w nowo otwartym gimnazjum J. Słowackiego w Żytomierzu. W 1919/20 roku pracowała w gimnazjum w Lidzie, skąd wyjechała w 1920 roku wskutek działań wojennych i rozpoczęła działalność instruktorsko-oświatową w 60. Pułku Piechoty Wielkopolskiej przeniesionym w grudniu 1920 roku do Ostrowa Wielkopolskiego. Za działalność tę została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi. Po wojnie polsko-bolszewickiej otrzymała możliwość przekwalifikowania się z uwagi na zapotrzebowanie na większą ilość pedagogów w kraju. Ukończyła Instytut Pedagogiczny w Warszawie (lata 1921/1922). W 1923 roku rozpoczęła pracę w Państwowym Seminarium Nauczycielskim Żeńskim w Chełmie, którego założycielką i dyrektorem była dr Jadwiga Młodowska. W Seminarium w Chełmie Lubelskim, Halina Bobowska pracowała do 1937 roku. Po likwidacji seminarium została skierowana do pracy w Siedlcach, jako kierownik szkoły ćwiczeń w Liceum Pedagogicznym (również po wojnie, do 1946 roku).
Okres okupacji niemieckiej i udział w konspiracji 1939 -1944:
W czasie okupacji związana z tajnym nauczaniem, współpracowała także ze Związkiem Walki Zbrojnej. Do Warszawy przyjechała z Siedlec na wakacje do rodziny w Warszawie. Pradwopodobnie mieszkała na ul. Zygmunta Glogera 5. W Warszawie zastał ją wybuch Powstania.
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - VI Oddział BiP (Biuro Informacji i Propagandy) - Referat PŻ (Podwydział "Pomoc Żołnierzowi") - Grupa Bojowa "Krybar" - III zgrupowanie "Konrad" - gospoda na ul. Smulikowskiego 8
Dzielnica:
Powiśle
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną drogą przez obóz przejściowy w Pruszkowie (Dulag 121).
Miejsce pochówku:
Cmentarz Grabiszyński we Wrocławiu, pole 27, rząd 12, grób 319.
Informacje dodatkowe:
Ojciec Haliny Karol Bobowski był administratorem cukrowni w Gniewaniu. Jako człowiek lewicowych poglądów i społecznik zainicjował i był jednym z członków założycieli pierwszego na terenach carskiej Rosji Związku Zawodowego Pracowników Cukrowni. W czasie rewolucji został aresztowany i stracony w więzieniu w Kijowie 23 sierpnia 1919 roku.
Uwagi :
Według informacji przekazanych przez rodzinę Halina Bobowska w czasie Powstania pomagała prowadzić gospodę dla Powstańców oraz niosła pomoc dla rannych w szpitalu przy ulicy Chmielnej.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW. MPW - ankieta. Losy rodziny na podstawie informacji rodzinnych oraz kopii życiorysu autorstwa H. Bobowskiej udostępnionych przez p. Magdę Riedl. Załączniki: Halina Helena Bobowska - biogram ; życiorys – oryginał, zbiory rodzinne. Prezentowane w biogramie zdjęcia i dokumenty pochodzą ze zbiorów rodzinnych.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Halina Bobowska majątku w Buszynce na Ukrainie. Fot. udpstępniła p. Magda Riedl

Halina Bobowska majątku w Buszynce na Ukrainie. Fot. udpstępniła p. Magda Riedl

List do Haliny Bobowskiej wysłany do niej po Powstaniu Warszawskim. Fot. udpstępniła p. Magda Riedl

List do Haliny Bobowskiej wysłany do niej po Powstaniu Warszawskim. Fot. udpstępniła p. Magda Riedl

List do Haliny Bobowskiej wysłany do niej po Powstaniu Warszawskim. Fot. udpstępniła p. Magda Riedl

List do Haliny Bobowskiej wysłany do niej po Powstaniu Warszawskim. Fot. udpstępniła p. Magda Riedl

Nasz newsletter