Data urodzenia:
1889-12-11
Miejsce urodzenia:
Gniewań k. Winnicy
Imiona rodziców:
Karol - Stefania z domu Siemaszko
Wykształcenie i działalność pedagogiczna:
Początkowo nauki pobierała w domu. W 1910 roku ukończyła szkołę handlową w Kijowie, a następnie wstąpiła na Wydział Filozoficzny na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pierwsza wojna światowa wymusiła przerwanie studiów i powrót do majątku Buszynka na Podolu, gdzie Halina uczyła swoje młodsze rodzeństwo i udzielała korepetycji. Pracę nauczycielską rozpoczęła w 1918 roku jako nauczycielka języka polskiego i historii w nowo otwartym gimnazjum J. Słowackiego w Żytomierzu. W 1919/20 roku pracowała w gimnazjum w Lidzie, skąd wyjechała w 1920 roku wskutek działań wojennych i rozpoczęła działalność instruktorsko-oświatową w 60. Pułku Piechoty Wielkopolskiej przeniesionym w grudniu 1920 roku do Ostrowa Wielkopolskiego. Za działalność tę została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi. Po wojnie polsko-bolszewickiej otrzymała możliwość przekwalifikowania się z uwagi na zapotrzebowanie na większą ilość pedagogów w kraju. Ukończyła Instytut Pedagogiczny w Warszawie (lata 1921/1922). W 1923 roku rozpoczęła pracę w Państwowym Seminarium Nauczycielskim Żeńskim w Chełmie, którego założycielką i dyrektorem była dr Jadwiga Młodowska. W Seminarium w Chełmie Lubelskim, Halina Bobowska pracowała do 1937 roku. Po likwidacji seminarium została skierowana do pracy w Siedlcach, jako kierownik szkoły ćwiczeń w Liceum Pedagogicznym (również po wojnie, do 1946 roku).
Okres okupacji niemieckiej i udział w konspiracji 1939 -1944:
W czasie okupacji związana z tajnym nauczaniem, współpracowała także ze Związkiem Walki Zbrojnej. Do Warszawy przyjechała z Siedlec na wakacje do rodziny w Warszawie. Pradwopodobnie mieszkała na ul. Zygmunta Glogera 5. W Warszawie zastał ją wybuch Powstania.
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - VI Oddział BiP (Biuro Informacji i Propagandy) - Referat PŻ (Podwydział "Pomoc Żołnierzowi") - Grupa Bojowa "Krybar" - III zgrupowanie "Konrad" - gospoda na ul. Smulikowskiego 8
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną drogą przez obóz przejściowy w Pruszkowie (Dulag 121).
Miejsce pochówku:
Cmentarz Grabiszyński we Wrocławiu, pole 27, rząd 12, grób 319.
Informacje dodatkowe:
Ojciec Haliny Karol Bobowski był administratorem cukrowni w Gniewaniu. Jako człowiek lewicowych poglądów i społecznik zainicjował i był jednym z członków założycieli pierwszego na terenach carskiej Rosji Związku Zawodowego Pracowników Cukrowni. W czasie rewolucji został aresztowany i stracony w więzieniu w Kijowie 23 sierpnia 1919 roku.
Uwagi :
Według informacji przekazanych przez rodzinę Halina Bobowska w czasie Powstania pomagała prowadzić gospodę dla Powstańców oraz niosła pomoc dla rannych w szpitalu przy ulicy Chmielnej.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW. MPW - ankieta. Losy rodziny na podstawie informacji rodzinnych oraz kopii życiorysu autorstwa H. Bobowskiej udostępnionych przez p. Magdę Riedl. Załączniki:
Halina Helena Bobowska - biogram ;
życiorys – oryginał, zbiory rodzinne. Prezentowane w biogramie zdjęcia i dokumenty pochodzą ze zbiorów rodzinnych.