Pseudonim:
"Orzeł"
Data urodzenia:
1927-12-03
Data śmierci:
1988-10-02
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Romuald - Zofia
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - batalion "Bończa" - 101 kompania
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka .
Numer jeniecki:
140752
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu przez aliantów służył w polskich kompaniach wartowniczych. Po powrocie do kraju nie ujawnił się i został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej w LWP. Po zwolnieniu z wojska, pracował i mieszkał w Warszawie.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Informacje dodatkowe:
Na początku Powstania bierze udział w walkach w obronie Zamku Królewskiego - ostrzeliwał wraz z oddziałem jednostki niemieckie, poruszające się wzdłuż Wybrzeża Gdańskiego. Następnie brał udział w walkach na Starym Mieście, m.in. o Katedrę Jana Chrzciciela. Po ewakuacji kanałami ze Starego Miasta brał udział wraz z częścią swojego oddziału w obronie Poczty Głównej na Placu Napoleona.Tu oddział skapitulował. Przynajmniej trzykrotnie uniknął cudem śmierci. Po raz pierwszy, w ostatniej chwili został wycofany wraz z całym oddziałem z planowanego ataku na przyczółek Mostu Kierbedzia na Nowym Zjeździe (sam atak zakończył się masakrą atakujących oddziałów, z których prawie nikt nie ocalał). Drugi raz, gdy zasnął ze zmęczenia na stanowisku bojowym w oknie domu przy ulicy Piwnej (lub Świętojańskiej). Dom został w trakcie walk zdobyty przez Niemców, a Franciszek Chaber (wówczas niespełna 16-letni) uznany najwidoczniej za zabitego. Szczęśliwie obudził się, kiedy budynek zostajł odbity przez oddziały powstańcze. Za trzecim razem, miał iść wraz z przyjacielem z oddziału, Piotrkiem Ciostkiem zobaczyć zdobyty przez Powstańców czołg na ulicy Długiej. Jednak z nieznanych przyczyn zrezygnowali z tego - eksplozja na ulicy Kilińskiego zabrała życie kilkuset osób.
Franciszek Ksawery Chaber Pseudonim: "Orzeł" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter