W konspiracji od 1941 - Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - 4. Rejon - XI zgrupowanie im. Chrobrego (batalion "Chrobry") - 1. kompania "Edward" - pluton 176 por. "Groźnego" (Franciszek Steczkowskiego)
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - 4. Rejon "Reguła" ("Zagończyk") - kwatermistrzostwo
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim, losy rodziny:
Jej ojciec Marian Świątnicki ps. Machamura (1904-1944) walczył w tym samym oddziale. Młodszy brat Zbigniew (ur. 1930) zginął na Woli z rąk Niemców na oczach ich matki Stanisławy (będącej wówczas w ostatnich tygodniach ciąży. Miesiąc po śmierci Mieczysława Świątnickiego przyszło na świat najmłodsze dziecko - siostra Ewy - Elżbieta).
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 344 Lamsdorf, następnie w Stalagu VI C Oberlangen; obóz wyzwolony 12.04.1945 r. przez kombinowany patrol 3. szwadronu 10. Pułku Strzelców Konnych 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.
Numer jeniecki:
106525
Losy po wojnie:
W 1945 poślubiła Henryka Saneckiego. W 1950 rozwiodła się i rok później ponownie wyszła za mąż za Włodzimierza Rybaka. W 1952 powróciła z dzieckiem do kraju.
Nazwiska po wojnie:
Sanecka, Rybak
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Świątnicka Ewa, w tym kopia oświadczenia świadka: Franciszka Steczkowskiego ps. Groźny,
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.