Data urodzenia:
1925-10-05
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 182 Miejsce: 34
Stopień:
kapral podchorąży
Imiona rodziców:
Czesław - Zofia z domu Dąbrowska
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Parasol" - 2. kompania
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto. W dniu 6 sierpnia 1944 roku zestrzelił na rogu ul. Młynarskiej i Leszno samolot obserwacyjny nieprzyjaciela. W dniach 7-8.08. skutecznie powstrzymywł natarcie piechoty niemieckiej na ul. Żytniej (źródło: wniosek od odznaczenie KW, Oddział "Parasol", M. P. 12.08.1944, godz. 9:00)
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych po raz pierwszy, rozkazem Dowódcy AK z dnia 14 VIII 1944
Informacje dodatkowe:
Najbardziej znaną grupą zaprzysiężoną jeszcze w „Obroży", która wstąpiła do „Agatu", „Pegaza", była tak zwana grupa legionowska z 1. Rejonu „Marianowo-Brzozów". „Kolebką tzw. grupy legionowskiej była miejscowość Legionowo pod Warszawą. Żołnierze z kompanii Jerzego Dudzieca, w większości po ukończeniu konspiracyjnej szkoły podchorążych, nawiązali kontakt z „Mirskim" i weszli grupami w skład „Pegaza". Przejście do „Pegaza" rozpoczęło się w końcu 1943 r. (w tym czasie ppor. Jerzy Dudziec „Puchała" był już dowódcą Oddziału Dywersji Bojowej w VII Rejonie „Jaworzyn" w Ożarowie, dokąd został przeniesiony w sierpniu 1943 r.). Stanisław Jastrzębski „Kopeć", dowódca 1 drużyny 2 plutonu kompanii „Agat" tak wspomina pierwszy kontakt z drużyną legionowską: „W listopadzie 1943 roku dołączyła do naszego plutonu drużyna mająca swą siedzibę w miejscowości Legionowo. Grupa ta, choćby ze względu na swój długi staż konspiracyjny, okazała się bardzo przydatna w naszej pracy, tym bardziej że większość członków drużyny przeszła wyszkolenie wojskowe i posiadała stopień podchorążego". Kapral podchorąży Edward Leszczyński „Jaksa" osiągał on bardzo dobre wyniki w nauce o broni, został więc wytypowany na kurs instruktorów, pełniąc równocześnie funkcję instruktora szkolenia na kursie młodszych dowódców. „Jaksa" brał udział w próbie zamachu na SS Standartenführera Ludwiga Hanna. Do zamachu jednak nie doszło. Na przewidywanej przez wywiad trasie Hahn się nie zjawił. „Jaksa", według ordre de bataille batalionu „Parasol" z 3 sierpnia 1944 r., był dowódcą drużyny oraz adiutantem dowódcy 2 kompanii. W drugim dniu Powstania, tj. 2 sierpnia, dołączyło do 2 kompanii z 2 plutonu tzw. legionowskiego 33 ludzi. (źródło: „NA PRZEDPOLU WARSZAWY” Zeszyt historyczny Okręgu Warszawa Powiat Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Zeszyt 8 listopada 1995, Warszawa 1995 Jerzy Lachowicz „Szekspir”, „Jurek" - „ŻOŁNIERZE VII OBWODU „OBROŻA" W ODDZIALE KEDYWU KOMENDY GŁÓWNEJ AK „PARASOL"” Str. 8 - 14).
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW. archiwum środ. "Parasol", WIH-odznaczenia, sygn. III/44/7/71 s. 91, wniosek pośmiertny o odznaczenie Warszawskim Krzyżem Powstańczym poświadczony przez Środowisko Batalionu "Parasol" (AAN).
Publikacje:
Historia harcerstwa w pow. legionowskim, Robert Sztylka, HARCERSTWO LEGIONOWSKIE. Legionowski pluton batalionu “Parasol”, tygodnik "Mazowieckie To i Owo", 2015-09-29
Uwagi:
Zapis pseudonimu "Jaxa". Inne wersje: "Jaksa". Spotykane dwie daty zgonu: 14.08 (WKP-wniosek) oraz 14.09 - Czerniaków.