Data urodzenia:
1928-10-09
Imiona rodziców :
Włodzimierz - Alicja z domu Buhle
Wykształcenie do 1944 roku :
Uczennica Gimnazjum im. Cecylii Plater-Zyberkówny. W czerwcu 1944 roku zdała tzw. małą maturę.
Udział w konspiracji 1939 - 1944 :
W czasie wojny przeszła szkolenie sanitarne prowadzone przez Hankę Mozołowską w mieszkaniu Sławki Chojnackiej na ul. Koszykowej. Na zbiórki przychodziło 5 dziewcząt.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Poznańska 3 m. 3
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
1 sierpnia 1944 po godz. 17:00 zgłosiła się wraz ze Sławką Chojnacką do punktu "werbunkowego" dla sanitariuszek mieszczącego się w prywatnym mieszkaniu na III piętrze budynku Poznańska róg Hożej. Skierowana przez por. Kujawiaka na punkt Emilii Plater 14 z rozkazem dyżurowania oraz dostarczania posiłków żołnierzom.
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Zaremba"-"Piorun" - 3. kompania
3 sierpnia wraz ze Sławką uczestniczyła w transporcie rannego piwnicami z ul. Emilii Plater do szpitala polowego przy ul. Poznańskiej. We wrześniu 1944 r. przydzielona jako łączniczka dowództwa na ul. Poznańską 12.
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Odniesione rany :
Nie była ranna
Losy po Powstaniu:
30 września 1944 roku wezwana przez rtm. (?) „Witolda” ze zgrupowania „Zaremba -Piorun" z poleceniem wyjścia z Warszawy z ludnością cywilną i podjęcia dalszej nauki. Polecenie zostało uzasadnione słowami, że młoda Danuta w obozie jenieckim do niczego się nie przyda, za to Polska będzie potrzebować w przyszłości ludzi wykształconych". Wobec tego 1 października 1944 roku Danuta wyruszyła pieszo z Placu Politechniki w kierunku Pruszkowa. Po 8 godzinach drogi (pieszo), gdy zaczęło się ściemniać, a Niemcy mniej pilnowali kolumny wychodzącej z miasta ludności, Danuta zeskoczyła z drogi, kryjąc się w pobliskich zabudowaniach. W chałupie, do której dotarła, znalazło już wcześniej schronienie około 10 innych osób. Gdy zrobiło się całkiem ciemno, gospodarz zaproponował przewiezienie ludzi swym wozem do Komorowa, boczną drogą omijającą Pruszków. Ponieważ Danuta miała w Komorowie znajomych, zdecydowała się skorzystać z zaproponowanej pomocy i transportu.
Losy po wojnie :
Po zakończeniu wojny nie ujawniła swojej działalności w Armii Krajowej i nie była represjonowana. Na okres nauki w szkole i studiów zamieszkała w rodzinnej Łodzi. Ukończyła Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. W pierwszej połowie lat 50-tych powróciła do Warszawy. W latach 1958-1960 pracowała twórczo w Sao Paulo. Od 1961 współpracowała z wydawnictwami w dziedzinie grafiki. W latach 1967-1989 pracowała na stanowisku naczelnego grafika Państwowego Wydawnictwa Rolniczego i Leśnego w Warszawie.
Awanse:
W trakcie Powstania została awansowana do stopnia starszego strzelca (brak dokumentu)
Odznaczenia :
Warszawski Krzyż Powstańczy
Twórczość :
Zajmuje się grafika książkową, warsztatową, plakatem i rysunkiem. Jest także autorką licznych plakatów propagujących hasła na rzecz ochrony zwierząt i opieki nad zwierzętami. Mieszka w Warszawie.
Wystawy indywidualne: "Plakat i rysunek" Związek Polskich Artystów Plastyków, Warszawa 1976,
"Książki" Biblioteka Narodowa, Warszawa 1992, "Ołówek Danuty Żukowskiej", galeria Abakus 2005. Plakaty Danuty Żukowskiej, Stara Prochownia, Warszawa 2011.
Wystawy zbiorowe: Międzynarodowe Biennale Plakatu, Zachęta, Warszawa (osiem razy),
Międzynarodowe Biennale Plakatu w Lahti (cztery razy),
Międzynarodowa Wystawa Książek w Lipsku w latach 1975, 1982.
Nagrody i wyróżnienia:
Konkurs na plakat "Dni Zielonej Góry" w latach 1965, 1968, 1975; nagrody: pierwsza, druga, trzecia. Ogólnopolskie Biennale Plakatu, Katowice 1975, brązowy medal.
Międzynarodowa Wystawa Książek, Lipsk 1977, srebrny medal za plakat. Konkursy PTWK na "Najpiękniejszą Książkę Roku" w latach 1974, 1977, 1985, 1991, cztery nagrody.
Warszawski konkurs na "Najlepszy Plakat Miesiąca" w latach 1965, 1967, 1973, 1975, 1979, 1980, siedem wyróżnień. Nagroda Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za całokształt twórczości artystycznej, 1992. Srebrny medal Gloria Artis 2012.
Nazwisko po mężu:
Danuta Maria Żukowska
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-ankieta, informacje przekazane przez p. Danutę Marię Żukowską z domu Polakowską, Fot. z archiwum rodzinnego p. Danuty Żukowskiej z d. Polakowskiej ps. "Denny" - MPW-teczka/Pokój Kombatanta MPW. Nagrody i wyróżnienia na podstawie danych w serwisie poświęconym autorce: www.danutazukowska-grafik.pl