Data urodzenia:
1926-04-03
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Antoni - Helena z domu Brykalska
Wykształcenie:
Szkołę powszechną ukończyła w Szkole Ćwiczeń w Seminarium Nauczycielskim na Krakowskim Przedmieściu 36. Dalszą naukę kontynuowała na tajnych kompletach, w dawnym Gimnazjum i Liceum im. Hoffmanowej w Warszawie - do wybuchu Powstania ukończyła pierwszą klasę liceum.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W latach okupacji niemieckiej nie należała formalnie do żadnej organizacji konspiracyjnej, natomiast pomagała swojemu ojcu - mjr. Antoni Tomczak ps. "Helba" był oficerem Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa i "Basia" uczestniczyła w przenoszeniu jego meldunków, broni oraz brała udział w innych zadaniach specjalnych.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Marszałkowska 33
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Zaremba"-"Piorun" - 1. kompania "Ambrozja" - I pluton
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 344 Lamsdorf, następnie Stalagu IV B Mühlberg, Stalagu IV E Altenburg i Stalagu VI C Oberlangen (obóz wyzwolony 12.04.1945 r. przez kombinowany patrol 3. szwadronu 10. Pułku Strzelców Konnych 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka).
Odznaczenia:
Odznaka "Akcji Burza", Odznaka Weterana Walk o Niepodległość.
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu uczyła się w polskiej szkole w Maczkowie i w roku 1946 zdała maturę. Następnie wstąpiła do oddziałów PWSK (Pomocnicza Wojskowa Służba Kobiet) przy 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka. W roku 1946 powróciła do Polski. Rozpoczęła studia na Akademii Medycznej w Poznaniu. Po przeniesieniu się do Łodzi kontynuowała studia medyczne i w roku 1953 uzyskała dyplom lekarza. Wybraną przez nią specjalizacją była pediatria. Przez kolejne lata pracowała w szpitalach i przychodniach zgodnie ze swą specjalizacją: 1953-1956 - Szpital dziecięcy im. Popowskiego w Łodzi, 1956-1972 - I Klinika położnictwa i ginekologii w Łodzi, 1972-1982 - Szpital im. Kopernika w Łodzi - ordynator oddziału noworodków. Uzyskała stopień doktora nauk medycznych. Awansowana do stopnia majora rezerwy Wojska Polskiego.
Nazwisko po mężu:
Barbara Zejdler
Miejsce pochówku :
Łódź, Cmentarz pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. przy ul. Szczecińskiej
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, Archiwum rodzinne p. Krzysztofa Zejdlera, kopia aktu zgonu z USC Łodzi, nekrolog prasowy, data emisji 16-08-2016