Pseudonim:
"Baśka"
Data urodzenia:
1920-09-20
Data śmierci:
2017-04-21
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Gniezno
Imiona rodziców :
Piotr - Helena
Oddział:
Uczestniczka Powstania Warszawskiego - brak informacji na temat przydziału
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu VI C Oberlangen
Numer jeniecki:
106888
Losy po wojnie :
Aktorka. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (PWST) w Warszawie - dyplom w 1951 r. za czasów rektoratu Leona Schillera. W przedstawieniu dyplomowym "Młodej gwardii" Fadiejewa w reżyserii Ludwika Rene grała Szewcową na scenie Kameralnej Teatru Polskiego w Warszawie wraz z kolegami z roku Krystyną Borowicz, Marianem Łączem, Haliną Dunajską, Robertem Rogalskim i Bernardem Michalskim. Debiutowała rolą Marii w sztuce Szekspira "Wieczór trzech króli" w reżyserii Wiktora Biegańskiego. Występowała w teatrach: Polskim w Warszawie (1950-1951), Dramatycznym w Szczecinie (1951-1958) i Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie-Słupsku (lata 1960-1961). Pracowała także jako asystent reżysera w Teatrze Narodowym w Warszawie (1969-1971). Zagrała m. in. Urzędniczkę w "Imieninach pana dyrektora" Zdzisława Skowrońskiego i Józefa Słotwińskiego w reżyserii Emila Chaberskiego, Krystynę Linde w "Norze" Ibsena w reżyserii Mariana Godlewskiego, Wozniakównę w "Maturzystach" Zdzisława Skowrońskiego w reżyserii Aleksandra Fogla, Barbarę w sztuce Jean Anouilha "Spotkanie" w reżyserii Jana Maciejowskiego, Pannę de Rosiers w "Lecie Nohant" Jarosława Iwaszkiewicza w reżyserii Gustawy Błońskiej, Fatatitę w "Cezarze i Kleopatrze" George'a Bernarda Shawa w reżyserii Jana Maciejowskiego i Donnę Pasqua w "Awanturze w Chioggi" Carlo Gozziego w reżyserii Aleksandra Fogla. W 1958 roku otrzymała wyróżnienie na V Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim w kategorii artystyczno-zawodowej. Prywatnie siostra aktorki Aliny Jurewicz, matka aktora Jana Jurewicza. Przez lata mieszkała w Stanach Zjednoczonych, gdzie działała w Ośrodkach Polonijnych. Po powrocie do Polski nie podjęła już działalności artystycznej.
Miejsce pochówku :
Warszawa, Cmentarz Powązki Wojskowe, w grobie rodzinnym
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, nekrolog w prasie, data emisji 22.04.2017; "Barbara Jurewicz (20.09.1920-21.04.2017). Pożegnanie" [www.e-teatr.pl, autor Witold Sadowy]
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter