Pseudonim:
"Filip"
Data urodzenia:
-
Data śmierci:
1965-05-29
Funkcja:
szef produkcji uzbrojenia
Rocznik:
1896
Stopień:
kapitan - podpułkownik służby uzbrojenia
Imiona rodziców:
Tomasz - Zofia z domu Romanowska
Nazwisko pierwotne:
Stanisław Franke
Wykształcenie do 1939 r.:
Absolwent Politechniki we Lwowie
Służba wojskowa do 1939 r.:
Uczestnik I wojny światowej, brak dokładnych danych na temat przydziału.
Praca do 1939 r.:
W okresie międzywojennym był pracownikiem Państwowej Fabryki Amunicji w Rembertowie, gdzie mieszkał z rodziną do 1943 r.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od 1941 r. oficer Związku Walki Zbrojnej, przekształconego w lutym 1942 r. w Armię Krajową. Wchodził w skład Związku Odwetu ZWZ. Prowadził prace nad konstrukcją i fabrykacją prostego granatu ręcznego, nazwanego od jego pseudonimu "Filipinką". Organizował i koordynował jego produkcję w ramach Wydziału Saperów w III Oddziale Komendy Głównej AK, następnie w IV Oddziale (Kwatermistrzowskim) - Służba Uzbrojenia - Wydział Produkcji. Dokonywał licznych ulepszeń konstrukcyjnych - początkowo w rejonie podwarszawskim, następnie w samym mieście przy ul. Obozowej 2 - do czasu wykrycia tej wytwórni przez Gestapo pod koniec zimy 1944 r. - a następnie w warsztatach przy pl. Grzybowskim. W okresie okupacji i Powstania Warszawskiego "Filipinki" były masowo używane przez żołnierzy Armii Krajowej.
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Kierownictwo Produkcji Uzbrojenia
Dzielnica:
Śródmieście Północ. Podczas Powstania Warszawskiego nadal kontynuował swoją działalność, zarządzał produkcją granatów, min i materiałów wybuchowych.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z miasta z ludnością cywilną
Losy po wojnie:
Po wojnie osiadł w Brwinowie pod Warszawą, gdzie przebywał pod przybranym nazwiskiem Krasnodębski do końca życia. Był dwukrotnie żonaty; z pierwszą żoną miał dwoje dzieci: Zbigniewa i Danutę. Drugą jego żoną była Jadwiga z domu Świerczyńska.
Miejsce śmierci:
Brwinów. Pochowany na miejscowym cmentarzu.
Uwagi:
"Rzeczywistymi rodzicami kpt. AK Stanisława Franke byli Hilary Franke i Władysława zd. Basińska zamieszkali przed wojną przed 1939r. w Częstochowie." Dane od krewnych,p. Wojciech Stanek, s. Zofii Stanek zd. Pyrkosz
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter