Pseudonim:
-
Data urodzenia:
-
Data śmierci:
-
Funkcja:
maszynistka, kolporterka
Oddział :
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - redakcja „Nowin Żoliborskich” - Plac Inwalidów 10 - maszynistka, kolporterka. Do jej zadań należało przenoszenie na matrycę dostarczanych jej przez redakto­rów rękopisów, które następnie na powielaczu odbijał p. Henryk Kowalczyk.
Dzielnica:
Żoliborz
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Jej syn, kpr. pchor. Władysław Janocha ps. "Władek", "1611" był żołnierzem NOW - AK, przydział w konspiracji i Powstaniu: batalion "Antoni" - kompania "Aniela" - II pluton. Poległ 2 sierpnia na Woli, w potyczce patrolu z Niemcami u zbiegu ulic Górczewskiej róg Sokołowskiej
Publikacje :
Janina Dunin-Wąsowiczowa "Nowiny Żoliborskie" podczas powstania warszawskiego wspomnienia) w: Rocznik Historii Czasopiśmiennictwa Polskiego 8/2, 271-274, 1969 rok. Wielka ilustrowana encyklopedia Powstania Warszawskiego. T. 5, Wykaz uczestników-żołnierzy powstania warszawskiego A-Kö / red. nauk. Piotr Rozwadowski, Wyd. "Bellona”, Fundacja " Warszawa Walczy 1939-1945", 2002, s. 247
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Jej mąż, Stanisław Janocha został zamordowany przez NKWD w Katyniu. Syn poległ w pierwszych godzinach Powstania na Woli. Wymieniana wraz z synem przez p. Annę Baruch - Romanowską w jej relacji w Archiwum Historii Mówionej:

"Pamiętam panią, która tu mieszkała, panią Anielę Janochową. Odprowadziła syna na punkt zborny na Stare Miasto bodajże czy na Wolę, też tego nie pamiętam. Przeszła jeszcze przez Dworzec Gdański, wróciła. Pamiętam ją, strasznie przerażone oczy miała. Zresztą jej syn, Władek, w pierwszym czy drugim dniu Powstania zginął na Woli. (...) Pani Aniela Janochowa, o której mówiłam, mieszkała z nami już przed wojną. Jej mąż był kapitanem, został powołany do wojska. Zginął w Katyniu, co było wiadomo już wcześniej, bo był nawet na listach zabitych ludzi, rozstrzelanych, w gazetach warszawskich. Ona, jako maszynistka, znała chyba państwa Dunin-Wąsowiczów. Powiedziała, że bardzo dobrze pisze na maszynie. Pisała na maszynie na matrycach, to jest tekturka i cieniusieńka błona. Ona pisała to, co redaktorzy dostarczali z nasłuchów przez radio, z Wolnej Europy czy BBC. Nie umiem powiedzieć kto, ale byli dziennikarze, którzy donosili, przychodzili. Pan Dunin-Wąsowicz to redagował i albo dyktowano jej, albo przepisywała. (...) Zresztą razem z panią Anielą roznosiłam jeszcze gazety do dziennikarzy, do szpitala. Jest gdzieś opisane nawet moje wyjście z panią Anielą na ulicę Krasińskiego, do szpitala.

Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter