Pseudonim:
"Rip"
Data urodzenia:
1930-11-14
Data śmierci:
2024-12-19
Funkcja:
wywiadowca- łącznik
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Aleksander - Janina z domu Ferencowicz
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od listopada 1942 roku w Szarych Szeregach, wprowadzony przez Jana Kępińskiego, ps. ,,Ostoja”. Przysięgę złożył przed phm. Andrzejem Makólskim, ,,ps. Mały Jędrek”. Szkolenia odbywały się w piwnicach, niewykończonych lub zniszczonych domów, w parku ,,Promyka”, w parku na Bielanach oraz w okolicznych lasach. Prowadzone były przez instruktorów harcerskich
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa ul. Toeplitza 2 m. 49 (Żoliborz)
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Ponieważ nie miał wyznaczonego miejsca koncentracji zgłosił się w gmachu spółdzielni "Feniks" przy placu Wilsona jako ochotnik do zgrupowania ,,Żmija”
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żmija" - pluton 224
Szlak bojowy:
Żoliborz - od 1.08 do 28.09. 1944 pełnił funkcję łącznika na terenie Żoliborza a także uczestniczył w wyprawie kanałami z amunicją na trasie: Żoliborz - Stare Miasto - powrót kanałami na Żoliborz.
Losy po Powstaniu :
W ostatnim dniu walk na Żoliborzu ukrył się w piwnicy swego domu przy ul. Toepliza 2, z chwilą kiedy do niego wchodzili Niemcy. Razem z ludnością cywilną został wyprowadzony do Pruszkowa.
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Armii Krajowej, Odznaka Pamiątkowa Akcji "Burza", Odznaka „Kolumbowie Rocznik 20” Nr 51 - przyznana przez Kapitułę Odznaki „Kolumbowie Rocznik 20”, ZG ŚZŻAK
Awanse:
Po wojnie awansowany do stopnia majora WP w stanie spoczynku
Miejsce śmierci:
Opole
Miejsce pochówku:
Cmentarz Komunalny Opole - Półwieś przy ul. ul. Cmentarnej, kwatera 10 U, rząd 1, grób 29-30
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, materiały biograficzne w zasobie Pokoju Kombatanta MPW, ankieta uczestnika PW. Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Andrzeja Witkowskiego "Ripa". Informację o śmierci zgłosiła za pośrednictwem Działu Kombatanta córka Powstańca.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Andrzeja Witkowskiego "Ripa"

Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Andrzeja Witkowskiego "Ripa"

Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Andrzeja Witkowskiego "Ripa"

Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Andrzeja Witkowskiego "Ripa"

Nasz newsletter