Pseudonim:
"Majski"
Data urodzenia:
1923-02-22
Data śmierci:
2020-10-29
Funkcja:
-
Stopień:
podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Adam Jerzy - Stefania z domu Cichocka
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żaglowiec"
Szlak bojowy:
Żoliborz
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - przebywał w Stalagu Altengrabow koło Magdeburga.
Numer jeniecki:
47472
Losy po wojnie:
Filozof, etyk, antropolog, prof. dr hab., specjalista w zakresie antropologii filozoficznej, fenomenologii, filozofii chrześcijańskiej, personalizmu i teorii poznania. Po zakończeniu wojny i powrocie do kraju ukończył filozofię na Wydziale Filozoficznym UJ w Krakowie. W latach 1950-56 pracował w budownictwie i przemyśle. W 1956 roku powrócił na UJ i m.in. badał średniowieczne rękopisy Biblioteki Jagiellońskiej, gdzie poznał Karola Wojtyłę. Następnie pracował u prof. Romana Ingardena przy Katedrze Filozofii UJ, gdzie był starszym asystentem. W 1964 roku, po uzyskaniu doktoratu, pełnił funkcję adiunkta Wszechnicy Jagiellońskiej. Od 1970 roku był adiunktem Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej ATK w Warszawie. Po dwóch latach uzyskał habilitację na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1974 roku był kierownikiem Studium Teorii Poznania ATK, gdzie w 1980 roku został docentem. Od 1982 roku pełnił funkcję kierownika Katedry Teorii Poznania ATK. Tytuł profesora uzyskał w 1985 roku a od 1993 roku jest na emeryturze. Wtedy też zakończył dziesięcioletnią pracę jako wykładowca teorii poznania na Studium Polskiej Prowincji Zakonu Dominikanów w Krakowie. Gościnnie był profesorem w International Academy of Phylosophy: Irving, Texas (1982) i Liechtenstein (1989); Franciscan University of Steubbenville, Ohio (1991); MEDO Institute w Rolduc, Holandia (1993). Prof. dr hab. Andrzej Półtawski jest jednym z najwybitniejszych żyjących polskich filozofów, który redagował m.in. studium "Osoba i czyn" Karola Wojtyły. Opublikował szereg artykułów i rozpraw na temat ontologicznych podstaw poznania i działania, teorii świadomości, sporu realizmu z idealizmem a szczególnie realistycznej filozofii człowieka.
Miejsce śmierci :
Kraków
Informacje dodatkowe:
Absolwent III Miejskiego Gimnazjum Męskiego Magistratu m. st. Warszawy. W 1940 roku zdał maturę, a następnie ukończył studia techniczne w Warszawie. Syn typografa i grafika Adama Półtawskiego. Mąż Wandy Półtawskiej z domu Wojtasik, aresztowanej za działalność w harcerstwie i konspiracji, więźniarki KL Ravensbrück, po wojnie doktor nauk medycznych oraz specjalistki w dziedzinie psychiatrii, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej, a także bliskiej przyjaciółki Jana Pawła II.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, informacja o śmierci przekazana za pośrednictwem Pokoju Kombatanta MPW, nekrolog prasowy: Dziennik Polski dnia 02.11.2020 - nekrolog Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter