Pseudonim:
"Stasiek", „Stanisław Waligórski”
Data urodzenia:
1926-09-17
Data śmierci:
2012-06-26
Funkcja:
łącznik - listonosz
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Jan - Maria z domu Szopska
Pseudonimy:
"Stasiek", "Waligóra"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od października 1941 roku - zaprzysiężony w Warszawie do Szarych Szeregów, brał czynny udział w małym sabotażu.
Oddział:
Wybuch Powstania Warszawskiego zastał go w Śródmieściu (ul. Kopernika). Początkowo przydzielony do służby łączności przy dowództwie batalionu "Kiliński", następnie Harcerska Poczta Polowa Śródmieście Północ. Przełożonym grupy łączników, w której się znalazł był Michał Filipowicz ps. Ryszard. A. Heppen pełnił funkcję jego zastępcy i zastępcy komendanta Stanicy.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ: Kopernika, Jasna, Szpitalna, Plac Napoleona, Poczta Główna, Prudential, ul. Świętokrzyska.
Odniesione rany:
Trzykrotnie ranny.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną
Losy po wojnie:
Inżynier budownictwa lądowego. Mieszkał w Czeladzi. Pracował na stanowisku kierownika w KGR Przedsiębiorstwie Budowlanym "Prodryn" w Rudzie Śląskiej i Przedsiębiorstwie Robót Inżynieryjnych w Sosnowcu.
Odznaczenia:
Medale Wojska po raz 1, 2 i 3 (1948), Krzyż Armii Krajowej (1982), Warszawski Krzyż Powstańczy (1983), Medal Zwycięstwa i Wolności , Krzyż Partyzancki, Krzyż za Zasługi dla ZHP, Odznaka Pamiątkowa Batalionu „Kiliński”, Złota Odznaka Łączności i inne.
Miejsce pochówku :
Gliwice, Cmentarz Komunalny (Centralny) przy ul. Kozielskiej, Sektor A3, rząd D, grób 9.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza Ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, MPW-zbiory: P/4089 (Ex Libris Heppenów, dar Andrzeja Heppena), Miejsce pochówku zgłosiło Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa (IPN), Oddział w Katowicach.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Zosia i Jędruś Heppenowie - 13.05.1933 r. - zdjęcie z Foto "Sfinks" - Warszawa, ul. Wileńska. Fot. udostępnione w lipcu 2011 ze zbiorów prywatnych.

Zosia i Jędruś Heppenowie - 13.05.1933 r. - zdjęcie z Foto "Sfinks" - Warszawa, ul. Wileńska. Fot. udostępnione w lipcu 2011 ze zbiorów prywatnych.

Nasz newsletter