Data urodzenia:
1927-06-03
Funkcja:
od 2.09. „Robinson warszawski”
Imiona rodziców :
Józef - Matylda
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Filtrowa 61
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa „Północ” - odcinek "Kuba"-"Sosna" - batalion "Gozdawa"
Szlak bojowy:
Stare Miasto
Odniesione rany:
Ciężko ranny w nogę w sierpniu 1944 w rejonie ul. Bonifraterskiej, opatrzony w Punkcie Ratowniczo-Sanitarnym, ul. Miodowa 7, następnie umieszczony w Szpitalu Polowym „Pod Krzywą Latarnią”, ul. Podwale 25.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Po zajęciu dzielnicy przez oddziały niemieckie (2 IX 1944) został postrzelony w szyję/gardło przez SS-mana, podczas dobijania rannych. Uznany za zabitego, wykorzystując nieuwagę Niemców ranny wczołgał się ponownie do szpitalnej piwnicy, gdzie ukrywał się razem rannym Edwardem Mateckim z kompanii "Aniela" (Batalion NOW-AK "Gustaw-Harnaś"). Obaj zachęceni przez Danutę Ślązak „Blondynkę” przeczołgali się do większej piwnicy naprzeciwko kościoła oo. dominikanów, gdzie przebywała Danuta z rannymi, w tym kpr. pchor. Mieczysławem Gałką ps. Elegant. Andrzej Dybaś zmarł pod koniec września z powodu ran (nogi i rany gardła) oraz wysokiej gorączki w piwnicy, w której przebywali. Według relacji Danuty Gałkowej dla Archiwum Historii Mówionej (rozmowa w dn.21 marca 2005 roku) Andrzej Dybaś zmarł na skutek wypicia nieprzegotowanej, skażonej wody.
Miejsce pochówku:
Nieustalone. Po jego śmierci Edward Matecki wyniósł jego ciało z piwnicy i ułożył obok ciała zmarłego marynarza „Mariana” na gruzach przy otworze ich piwnicy na Freta. Po wojnie ciała nie odnaleziono.
Informacje dodatkowe:
Zaprzysiężony w 1941 roku - Hufiec Mokotów Górny. Był synem oficera polskiego przebywającego w Anglii, do 1939 r. kierownika grupy topograficznej Wydziału Topograficznego WiG, mjr geogr. Józefa Dybasia. Spotykane daty śmierci pomiędzy 27 a 29 września 1944. Data śmierci podana w Suplemencie WIEPW - 29.09.1944.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego, Polski Czerwony Krzyż - kartoteka. Na Mur Pamięci zgłaszany przez kolegę, Zbigniewa Pawlickiego. Wymieniany w Archiwum Historii Mówionej w relacji Andrzeja Antoniego Jaruzelskiego i Edwarda Mateckiego „Edka”.
Literatura:
Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego, Suplement, Warszawa 2009, s. 53; Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. II Żołnierze podziemnych formacji niepodległościowych, Pruszków 1994, s. 338; W. Gluth-Nowowiejski, Nie umieraj do jutra, Warszawa 2019, s. 123, 132; D. Gałkowa, Byłam warszawskim Robinsonem, Warszawa 1998, s. 75, 80, 95, Stanisław Podlewski "Przemarsz przez piekło".