Pseudonim:
"Alodia"
Data urodzenia:
1909-10-09
Data śmierci:
1944-08-29
Funkcja:
sanitariuszka
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 211 Miejsce: 55
Miejsce urodzenia:
Sanniki powiat Gostynin
Imiona rodziców :
Karol - Joanna z domu Kornberger
Wykształcenie i działalność zawodowa:
Ukończyła szkołę podstawową w Końskich, gdzie mieszkała, a następnie „Mariówkę” – prywatne Żeńskie Seminarium Nauczycielskie w pobliżu Końskich, gdzie zdała maturę. Następnie ukończyła w Warszawie dwuletnią szkołę o profilu artystycznym (najpewniej był to Państwowy Instytut Robót Ręcznych, PIRR, przy ul. Górczewskiej 8), uprawniającą do uczenia robót ręcznych i rysunków w gimnazjum. Pracowała jako nauczycielka tych przedmiotów w gimnazjum w Tomaszowie (krótko), w gimnazjum w Gostyninie, w Państwowym Gimnazjum we Włocławku, a po przeniesieniu do Warszawy (1939/1940) w czasie okupacji, w tajnym żeńskim gimnazjum im. Królowej Jadwigi.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Sportowa 38 [na liście ekshumacyjnej podano adres Al. Sportowa 28]
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - zgrupowanie "Chrobry II" - II batalion "Lecha Grzybowskiego" - sanitariat
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Miejsce (okoliczności) śmierci :
Poległa na skutek bombardowania pod gruzami domu przy ul. Pańskiej 3.
Miejsce pochówku:
Pochowana tymczasowo na ul. Pańskiej 3. Po wojnie ekshumowana na Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), kwatera 232, rząd 7, gr. 25-26, grób rodziny Rawicz-Prosińskich.
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Nie wiadomo, czy poległa podczas akcji, czy podczas odwiedzin u spokrewnionej rodziny Janowskich, zamieszkałej przy ul. Pańskiej 3. Obaj synowie pp. Marii i Juliana Janowskich, Jerzy i Zbigniew zginęli w walce podczas Powstania. Zbigniew (1924-1944) poległ 1 sierpnia 1944 roku podczas ataku żołnierzy baterii artylerii pułkowej por. "Kuby" na lotnisko Okęcie, a jego starszy brat Jerzy 27 września na Mokotowie, rozstrzelany przez Niemców po wyjściu z kanału na ul. Dworkowej. Matka chłopców, Maria Janowska była cioteczną siostrą Alodii.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, Archiwum Państwowe m. st. warszawy - listy ekshumowanych, Katarzyna Utracka -Zgrupowanie AK „Chrobry II”, Warszawa 2002 s. 258 oraz Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego t. 6, Warszawa 2004 s. 356, tamże: sanitariuszka w sztabie II batalionu zgrupowania AK „Chrobry II”. MPW-ankieta, informacje przekazane przez p. Klarę Jackl oraz skan aktu urodzenia w języku rosyjskim, wydany przez Archiwum Państwowe w Płocku. Fot. ze zbiorów rodzinnych, udostępniła p. Klara Jackl.
Uwagi:
W niektórych publikacjach figuruje jako Alina Prosińska. W elektronicznej wyszukiwarce list ekshumowanych na stronie Archiwum Państwowego w Warszawie błędnie zapisana jako Prosińska Alaria.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Alodia Prosińska i Aleksander Kleiber w jego samochodzie, lata 1935-1937. Fot.  udostępniła p. Klara Jackl, wnuczka Czesława Prosińskiego (1911-2003),  młodszego brata Alodii

Alodia Prosińska i Aleksander Kleiber w jego samochodzie, lata 1935-1937. Fot. udostępniła p. Klara Jackl, wnuczka Czesława Prosińskiego (1911-2003), młodszego brata Alodii

Listy ekshumowanych (fragment dokumentu), ze zbiorów Archiwum Państwowego w Warszawie

Listy ekshumowanych (fragment dokumentu), ze zbiorów Archiwum Państwowego w Warszawie

Listy ekshumowanych, ze zbiorów Archiwum Państwowego w Warszawie

Listy ekshumowanych, ze zbiorów Archiwum Państwowego w Warszawie

Mur Pamięci, 2021 rok. Fot. M.Pałgan/Muzeum Powstania Warszawskiego

Mur Pamięci, 2021 rok. Fot. M.Pałgan/Muzeum Powstania Warszawskiego

Nasz newsletter