Pseudonim:
"Bożena"
Data urodzenia:
1926-06-16
Data śmierci:
2025-01-11
Funkcja:
łączniczka
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Walenty - Henryka z domu Sosińska
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od lutego 1942 roku w Armii Krajowej na warszawskim Marymoncie, gdzie organizowała oddział kobiecy, przewoziła broń i gazetki. W jej mieszkaniu odbywały się przysięgi nowych członków wstępujących do organizacji. Współpracowała z por. "Twardym" (Stanisław Bartosik) , por. Kwarcianym (Jerzy Zdrodowski) oraz sierżantem Eugeniuszem Zatorskim ps. Buła.
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żubr" - 1. kompania - pluton 247. Uczestniczyła w walkach o Szkołę Gazową i Olejarnię przy ul. Gdańskiej.
Szlak bojowy:
Żoliborz
Odniesione rany:
Ranna na ul. Kozietulskiego w obie nogi oraz okolicę brody w ostatnim dniu Powstania na Żoliborzu, 30.09.1944 r.
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną.
Losy po wojnie:
Instruktorka łyżwiarstwa figurowego. Tuż po wojnie, w latach 1946-1947 działała w Komitecie Dzielnicowym PPR Warszawa Stare Miasto i Zarządzie Głównym TPPR. Pracowała m. in. w Domu Książki, Klubie Sportowym Łączność Warszawa, Stołecznej Federacji Sportu w Warszawie. W latach 1956 -1970 była przewodniczącą Okręgu Łyżwiarstwa Figurowego w Warszawie, od 1974 roku była członkiem Zarządu Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego oraz sędzią międzynarodowym w łyżwiarstwie figurowym. uhonorowana została Medalem 100-lecia Sportu, Złotą Odznaką Zasłużona dla Łyżwiarstwa Figurowego, odznaką "Zasłużona dla Sportu Szkolnego".
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy (21.04.1982), Krzyż za Zasługi dla ZHP z Rozetą i Mieczami.
Nazwisko po mężu:
Alicja Anna Pieńkowska
Miejsce pochówku:
Cmentarz Wawrzyszewski w Warszawie, kwatera 7A, rząd 3 A, grób 5
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego, w tym kopia deklaracji ZBoWiD oraz Związku Powstańców Warszawskich, kopie oświadczeń świadków: Ryszarda Hercoga "Ryszanowski", Stanisława Bartosika ps. Twardy, informacja o śmierci została zgłoszona za pośrednictwem Działu Kombatanta przez syna Andrzeja Pieńkowskiego.
Uwagi:
W książce Z. Grunwalda "Żubry na Żoliborzu" figuruje błędnie jako Proszczewska oraz z błędną informacją, że poległa na Żoliborzu 30.09.1944
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter