Data urodzenia:
1929-04-15
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Szczepan - Antonina
Okres okupacji niemieckiej:
Aresztowany przez Niemców w marcu 1944 roku, do wybuchu Powstania przebywał w więzieniu przy ul. Rakowieckiej 37. Kiedy Niemcy przystąpili do likwidacji więzienia i rozpoczęli egzekucje (02.08.1944) Alfred Łąpieś znalazł się w grupie więźniów, którym udało się zbiec (po murach i dachach wśród ulewnego deszczu w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. w kierunku al. Niepodległości). W ten sposób odzyskał wolność i przystąpił do Powstania.
Oddział :
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - służba pomocnicza
Losy po wojnie:
Zamieszkał w Koszalinie. W 1947 roku poszedł do szkoły mechanicznej i przyznał się kolegom, że brał udział w Powstaniu Warszawskim. Do tego zaśpiewał pieśń "Pierwszy sierpnia dzień krwawy". Już na drugi dzień czekało na niego UB. "Bili mnie i pytali ciągle o ojca, czy Londynu słucha" - wspomina pan Alfred. - "I gdyby nie to, że znaliśmy zegarmistrza, którego syn pracował w UB, to pewnie by mnie tu wśród żywych nie było. Nikt by nie wiedział, gdzie mnie szukać." [cytat pochodzi z artykułu: Ostateczny sąd zostawmy Bogu w: Głos Koszaliński, www.gk24.pl/magazyn/art/4236121,ostateczny-sad-zostawmy-bogu,id,t.html]
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy
Miejsce pochówku:
Cmentarz Komunalny w Koszalinie, kwatera G-11, rząd 5, grób 2.
Źródła:
Urząd do spraw kombatantów i osób represjonowanych, Pokój Kombatanta MPW. Zdjęcie współczesne pochodzi z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu ”1944/70/2014„ realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.
Uwagi:
W legitymacji odznaczenia WKP podano; Aleksander Łąpieś, s. Szczepana.
Archiwum Historii Mówionej: