Data urodzenia:
1912-03-16
Funkcja:
dowódca patrolu BIP
Stopień:
kapitan czasu wojny
Imiona rodziców:
Grzegorz - Anna
Wykształcenie do 1939 r.:
Po śmierci matki, w 1922 r. przyjechał ze swym ojcem do Katowic, gdzie ukończył 8-klasowe męskie gimnazjum typu zreformowanego klasycznego. Po maturze rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a po ich ukończeniu powrócił do Katowic i rozpoczął pracę zawodową.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1939 r. - jeden z założycieli pierwszej śląskiej organizacji podziemnej "Ku Wolności". Zagrożony dekonspiracją w styczniu 1940 przeniósł się do Warszawy, gdzie nawiązał kontakt z konspiracyjną organizacją wojskową "Polski Związek Wolności". Organizował sekcję śląską PZW, a w 1943 objął funkcję delegata Komendy Głównej na Śląsk, następnie kierownika Okręgu Śląskiego PZW. Zajmował się redakcją oraz organizacją kolportażu przeznaczonych na Śląsk pism podziemnych PZW: "Kilof Śląski", "Głos Pracy" i "Rodło". W latach 1941-1944 wielokrotnie przekraczał nielegalnie granicę Generalnej Guberni wyjeżdżając na Śląsk. Wspólnie z "Maurycym" (
Kazimierz Moczarski) zorganizował w dniu 11.06.1944 odbicie 14 więźniów ze szpitala więziennego Jana Bożego przy ul. Bonifraterskiej.
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" - Grupa Bojowa "Krybar" - komórka BIP (Biuro Informacji i Propagandy) - Wojskowe Patrole Informacyjne - dowódca
Szlak bojowy:
Powiśle - Śródmieście Północ - Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Zgodnie z poleceniem swojego dowódcy płk Jana Rzepeckiego, szefa BIP KG AK, wyszedł w dniu 4.10.1944 z ludnością cywilną do obozu w Pruszkowie (Dulag 121), skąd w dniu 6.10.1944 udało mu się zbiec z transportu do Niemiec. W pierwszych dniach lutego 1945 powrócił na Śląsk, gdzie podjął pracę zawodową w przemyśle stalowym.
Losy po wojnie:
Ze względu na swoją działalność przedwojenną i okupacyjną w AK został w październiku 1951 aresztowany przez UB i przetrzymywany bez wyroku do maja 1952 roku. Po odwilży 1956, równolegle z pracą zawodową, wrócił do pracy społecznej w jedynej ówcześnie organizacji kombatanckiej ZBoWiD, gdzie był członkiem Zarządu Wojewódzkiego Komisji Historycznej Sekcji Byłych Żołnierzy AK. Równocześnie pełnił funkcję ławnika w Sądzie Okręgowym w Katowicach i kuratora społecznego w Sądzie Rejonowym w Katowicach. Był też członkiem Katowickiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, gdzie przewodniczył Komisji Rewizyjnej oraz działał przez wiele lat w Stowarzyszeniu Absolwentów UJ, którego był wiceprezesem.
Odznaczenia:
Order Krzyża Grunwaldu III klasy, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami, Krzyż Partyzancki, Śląski Krzyż Powstańczy, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska (czterokrotnie), Medal za Warszawę 1939-1945, Medal Rodła.
Miejsce śmierci:
Katowice