Otwarcie wystawy w Słowenii

15 czerwca 2024 roku w słoweńskim Muzeum Historii Wojskowości w Pivce, została otwarta wystawa „Powstanie Warszawskie 1944 – Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać”. Jest dostępna dla zwiedzających do 2 października 2024 roku.

Inauguracja wystawy odbyła się 15 czerwca podczas słoweńskiej Nocy Muzeów. Powstała ona z inicjatywy Ambasady RP w Lublanie i we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Można ją zobaczyć do 2 października w Muzeum Historii Wojskowości w Pivce.

Wystawę uroczyście otworzył Ambasador RP w Lublanie Krzysztof Olendzki, który w przemówieniu podkreślił, że przesłanie Powstania Warszawskiego jest aktualne także dzisiaj. Wyraził dumę, że wystawa w Muzeum Historii Wojskowości w Pivce, będzie podtrzymywać pamięć o tym tragicznym okresie historii Polski oraz przedstawiać go słoweńskiej publiczności. Dodał też, że to co totalitaryzm sowiecki sprowokował w Warszawie w 1944 roku teraz realizuje autorytaryzm rosyjski w Ukrainie. 

W uroczystości wzięli także udział: Przedstawiciel MPW dr Karol Mazur, przedstawiciele ambasad urzędujących w Słowenii ze szczególnym uwzględnieniem zastępcy ambasadora Ukrainy Bogdana Toropsteva z małżonką oraz Dyrektor Muzeum Historii Wojska - Pivka, mag. Janko Boštjančič, który dodał:

„Dlaczego mielibyśmy po 80 latach pamiętać jedno z najbardziej tragicznych i wstrząsających rozdziałów historii Polski? Rozdział pełen nieskończonego cierpienia, potoków krwi żołnierzy Armii Krajowej oraz krwi i łez kobiet, dzieci, starców... Rozdział pełen ruin zniszczonego miasta i dymu spalonych ciał. Ale Powstanie Warszawskie to było coś więcej. To był prawdziwy wybuch bohaterstwa, miłości do ojczyzny, miłości do wolności, oddania demokracji. Dlatego z radością i dumą, którą trudno mi ukryć, wyrażam w imieniu Muzeum Historii Wojskowości w Pivce zadowolenie, że możemy gościć tę wystawę, której otwarcie odbywa się symbolicznie podczas tegorocznej Nocy Muzeów, a jej obecność wzbogaca cały tegoroczny program naszego muzeum".

A tak o otwarciu wystawy w Słowenii powiedział Dyrektor MPW, Jan Ołdakowski:

"Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać. – te słowa Delegata Rządu RP na Uchodźstwie Jana Stanisława Jankowskiego są mottem wystawy i najlepiej obrazują motywacje Polskiego Podziemia. Polacy chcieli sami dla siebie wywalczyć wolność. Słowa te są ważnym przypomnieniem, że wolność nie jest dana raz na zawsze i wymaga ciągłej walki oraz determinacji. Inspiracja z przeszłości może być drogowskazem dla tych, którzy dziś walczą o swoje prawa i suwerenność, niezależnie od miejsca i okoliczności.
 
Wojna w Ukrainie jest szczególnie wyrazistym przykładem współczesnej walki o wolność. Ukraińcy, podobnie jak Polacy w przeszłości, nie chcą być zależni od żadnego obcego państwa i walczą o suwerenność oraz integralność terytorialną swojego kraju. Ich determinacja i gotowość do poświęceń pokazują, jak silne może być dążenie do wolności, nawet w obliczu ogromnych trudności i zagrożeń.”

 

Zobacz wideo z otwarcia wystawy: 

Wszystkie zdjęcia są autorstwa Bostjana Kurenta z Muzeum Historii Wojskowości w Pivce

Zobacz także

Nasz newsletter