Od 8 sierpnia 2024 roku w Sapporo można zwiedzić wystawę „Warszawa. Feniks z popiołów”, która opowiada losy stolicy Polski pod okupacją niemiecką, w czasie Powstania Warszawskiego oraz powojennej odbudowy. Ekspozycja została zorganizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego we współpracy z Ambasadą Polską w Tokio oraz Instytutem Polskim w Tokio
W sierpniu 2024 roku japońska publiczność będzie miała okazję zobaczyć niezwykłą wystawę opowiadającą o XX-wiecznych losach Warszawy, ze szczególnym naciskiem na okres II wojny światowej i Powstania Warszawskiego, a także fenomen powojennej odbudowy. Ekspozycja jest dostępna w Muzeum Miejskim „Shiryokan” w Sapporo do 30 sierpnia.
Ekspozycja składa się na z 57 paneli wystawowych i 3 gablot z eksponatami. Ukazuje ona losy Warszawy – miasta dotkniętego okrucieństwem nazistowskiej machiny zagłady. Rozpoczyna się od ukazania Warszawy przedwojennej, rozkwitającego miasta z bogatym życiem kulturalnym i rozrywkowym. Kolejne części wystawy pokazują Warszawę okupowaną: politykę niemiecką wobec ludności żydowskiej i polskiej, terror uliczny oraz życie mieszkańców w ekstremalnie niekorzystnych warunkach. Warszawa jest zaprezentowana jako stolica Polskiego Państwa Podziemnego, pokazane są jego struktury, a także administracja, media, edukacja, „Żegota”, wojsko oraz akcje prowadzone przez Armię Krajową.
Wernisaż wystawy odbył się 8 sierpnia 2024 roku. Na ostatniej części ekspozycji zaprezentowany został film „Miasto ruin”, ukazujący doszczętnie zniszczone miasto w 1945 roku. Wśród gości znaleźli się m.in. Zastępca Gubernatora Hokkaido – Shinichi Hamasaka, Zastępca Burmistrza Sapporo – Takatoshi Machida, Atsushi Ando – Prezes Towarzystwa Miłośników Kultury Polskiej na Hokkaido, oraz członkowie Towarzystwa Miłośników Kultury Polskiej na Hokkaido.
Po ekspozycji oprowadzał zastępca Dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, Paweł Ukielski.
„80 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku, kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy podziemnej Armii Krajowej po niemal 5 latach okrutnej okupacji niemieckiej stanęło do walki w Warszawie. Przez ponad dwa miesiące walczyli z przeważającym wrogiem, nie mając wsparcia ze strony sowieckiej Armii Czerwonej, która czekała na drugim brzegu Wisły aż̇ wojska niemieckie brutalnie spacyfikują̨ Powstanie Warszawskie (…) Wystawa, którą dziś́ otwieramy opowiada o losach Warszawy, miasta, którego mieszkańcy zawsze kochali wolność́. Nowoczesnej, dynamicznej stolicy Polski, która przed II wojną światową tętniła życiem, a która za swoje pragnienie wolności i walkę̨ o nią̨ zapłaciła cenę najwyższą̨ – cenę unicestwienia” – powiedział.
Podczas inauguracji wystawy Atsushi Ando, Prezes Towarzystwa Miłośników Kultury Polskiej na Hokkaido, otrzymał Honorową Odznakę „Bene Merito”. Jest ona przyznawana przez Ministra Spraw Zagranicznych w uznaniu zasług na rzecz działalności wzmacniającej pozycję Polski na arenie międzynarodowej.
9 sierpnia 2024 roku na Uniwersytecie Hokkaido odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego pt. „Powstanie Warszawskie” w reż. Jana Komasy i wykład profesora Uniwersytetu Tsuda Juna Yoshioki pt. „Powstanie Warszawskie – o walce i pokoju w Polsce”. Organizatorami wydarzenia są: Instytut Polski w Tokio, Centrum Badań Słowiańsko-Euroazjatyckich, Centrum Nauk Humanistycznych Regionu Północnego Uniwersytetu Hokkaido.
Wystawa „Warszawa. Feniks z popiołów” potrwa do 30 sierpnia 2024 roku. Wstęp bezpłatny. Ekspozycja odbywa się pod honorowym patronatem premiera Rzeczypospolitej Polskiej
Organizatorzy:
Muzeum Powstania Warszawskiego
Miasto Stołeczne Warszawa
Partnerzy:
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Instytut Polski w Tokio
Gospodarz:
Urząd Miasta Sapporo