Muzeum Powstania Warszawskiego ponownie otwarte od 5 maja

Info

Miło nam poinformować, że w środę, 5 maja Muzeum Powstania Warszawskiego będzie ponownie otwarte dla zwiedzających. Zachęcamy do specjalnego zwiedzania w ramach nowej oferty „Tajne komplety” lub z nowym audioprzewodnikiem dostępnym na smartfony. Zwiedzanie z przewodnikiem jest natomiast dostępne tylko dla grup 5-osobowych. Dowiedz się więcej!

TAJNE KOMPLETY

Wybierając jeden z pięciu, dostosowanych do wieku zwiedzających, specjalnie przygotowanych tematów dotyczących Powstania Warszawskiego, podczas wyjątkowego oprowadzania z naszymi ekspertami dowiesz się więcej na temat życia codziennego, powstańczego uzbrojenia, losów dzieci w Powstaniu. Będziesz też miał okazję zwiedzić muzeum w kompletnych ciemnościach, z latarką w ręku. Zapraszamy grupy zorganizowane, do pięciu osób.

Lista tematów:

W mroku historii. Nocne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego

Grupa zwiedzi muzeum w warunkach całkowitego zaciemnienia. Jedynym źródłem światła będą wręczane wszystkim latarki. Wiek: 12+ ZAREJESTRUJ SIĘ

Bagnet na broń! Militaria w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego

Podczas zwiedzania przewodnik dokładnie przedstawi wszystkie eksponaty militarne znajdujące się na terenie ekspozycji. Grupa zapozna się również z eksponatami zewnętrznymi (repliką ,,Kubusia i schronem Ringstand 58c). Dodatkową atrakcją będzie prezentacja replik wybranych typów uzbrojenia strzeleckiego. Wiek: 18+ ZAREJESTRUJ SIĘ

Wolność słowami się znaczy... Konspiracyjne drukarnie okupowanej Warszawy

Przewodnik zaprezentuje grupie wszystkie eksponaty drukowane znajdujące się na terenie ekspozycji (plakaty, odezwy, obwieszczenia, prasę). Główną atrakcją będzie pokaz maszyn znajdujących się w muzealnej drukarni. Zwiedzający zapoznają się też z dokumentami archiwalnymi, które nie są udostępnione w muzeum. Wiek: 12+ ZAREJESTRUJ SIĘ

Śladami „Zawiszaków”



Zwiedzający dowiedzą się, kim byli najmłodsi harcerze „Szarych Szeregów” i uczestnicy Powstania Warszawskiego. Poznają ich losy i zadania. Dowiedzą się, czym było „bocianie gniazdo”, oraz kim był „szczur kanałowy”. Otrzymają również do wykonania specjalne zadania, które przybliżą im „zawiszackie” umiejętności – m.in. zagrają w grę KIM, napiszą krótki list dla Harcerskiej Poczty Polowej. Wiek: 5+ ZAREJESTRUJ SIĘ

Śladami konspiratorów

Uczestnicy dowiedzą się, czym zajmowali się konspiratorzy podczas niemieckiej okupacji i Powstania Warszawskiego. Poznają tajniki ich działania, losy i zadania. Poznają, czym były szyfry, pseudonimy oraz co znaczyło „trzymać język za zębami”. Nauczą się też czytać niektóre szyfry. Wiek: 5+ ZAREJESTRUJ SIĘ



Zapisy na wszystkie zajęcia z cyklu ,,Tajne komplety są prowadzone poprzez FORMULARZ REJESTRACYJNY na naszej stronie internetowej.

Koszt zajęć: 100 zł/osoba

Zajęcia mogą być przeprowadzane w godzinach pracy Muzeum Powstania Warszawskiego, z wyjątkiem tematu ,,W mroku historii, który będzie realizowany po zamknięciu ekspozycji.

Podczas zwiedzania należy obowiązkowo zakrywać nos i usta, mieć zdezynfekowane ręce, a także utrzymywać dystans społeczny.

 

CHATBOT

Od teraz wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie jeszcze łatwiejsza – a to wszystko za sprawą chatbota. Narzędzie to poprzez komunikator Messenger odpowie zainteresowanym wizytą w Muzeum na podstawowe pytania. Rozmawiając z botem, dowiemy się, jakie są godziny otwarcia instytucji, kiedy możemy wejść do Muzeum za darmo i jak skorzystać z audioprzewodnika. Uzyskamy także informacje na temat tego, jak zwiedzać Muzeum, jeśli mamy ograniczenia ruchowe lub chcemy skorzystać z audiodeskrypcji. Bot wykorzystujący sztuczną inteligencję przekaże nam również szczegóły dotyczące zakupu biletów, rezerwacji zwiedzania z obcojęzycznym przewodnikiem oraz lekcji muzealnych prowadzonych przez edukatorów Muzeum.

fot. Michał Szlaga

Chatbot pozwoli również na bezpośrednie przekierowanie pytania użytkowników do merytorycznych działów Muzeum, takich jak Dział Historyczny, Dział Ikonografii czy Dział Archiwum. Ułatwi to np. potomkom Powstańców zdobycie szczegółowych informacji związanych z ich bliskimi, przekazanie pamiątek do zbiorów Muzeum czy skorygowanie danych dotyczących Powstańców. Miłośnikom Muzeum zaś pomoże w przekazaniu darowizny.

Ponadto bot odpowie na bardziej złożone pytania dotyczące historii Powstania oraz ekspozycji stałej Muzeum. Specjalnie wykonana mapa Warszawy zamieszczona w aplikacji ukaże kilka istotnych dla przebiegu Powstania punktów miasta, gdzie toczyły się najważniejsze walki.

Zdecydowaliśmy się na stworzenie chatbota Muzeum Powstania Warszawskiego, by lepiej komunikować się z naszymi odbiorcami. To cyfrowe narzędzie pozwoli na szybsze zaplanowanie wizyty w Muzeum czy uzyskanie potrzebnych informacji. Za pomocą sztucznej inteligencji możemy także poznawać historię Powstania Warszawskiego: oglądając archiwalne zdjęcia, czytając relacje Powstańców czy przyglądając się pamiątkom z muzealnych zbiorów (również tym na co dzień niedostępnym na muzealnej ekspozycji). Od dzisiaj za pośrednictwem popularnego komunikatora Messenger każdy internauta może być bliżej Muzeum Powstania Warszawskiego – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Chatbot jest dostępny na Facebooku, rozmowy z wirtualnym przewodnikiem odbywają się za pomocą Messengera: m.me/1944pl

Projekt powstał dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza

 

TRASA ZWIEDZANIA

Samodzielne zwiedzanie ekspozycji ze ścieżką audio

Będzie można samodzielnie zwiedzić Muzeum za pomocą własnego telefonu komórkowego. Do dyspozycji gości będą specjalne karty z kodem QR, dostępne w kasie biletowej. Zeskanowanie kodu QR własnym telefonem przeniesie nas do strony Muzeum, na której znajdować się będzie dźwiękowy przewodnik po Muzeum. Dalej, podążając za głosem lektora, przejdziemy trasą, która prowadzi przez ekspozycję muzealną oraz Park Wolności. Po Muzeum Powstania Warszawskiego oprowadzą gości głosy Andrzeja Ferenca i Agnieszki Kunikowskiej. Współproducentem projektu jest Teatr Polskiego Radia. Zachęcamy do zabrania ze sobą słuchawek.

fot. Dorota Kaszuba / Muzeum Powstania Warszawskiego

Ze względu na bezpieczeństwo gości niektóre elementy ekspozycji zostały tymczasowo wyłączone ze zwiedzania, by zminimalizować miejsca „dotykowe”, takie jak telefony, zdjęcia w fotoplastikonach czy kino 3D. Z wybranymi fragmentami ekspozycji będzie można zapoznać się poprzez stronę www.1944.pl.  

 

MNIEJSZE GRUPY

W związku z koniecznością zachowania dystansu między osobami zwiedzanie z przewodnikiem będzie możliwe wyłącznie indywidualnie lub w gronie rodzinnym. Przewodnika nie będziemy zamawiać przez system on-line, tylko na miejscu, w Muzeum. Podczas zwiedzania należy obowiązkowo zakrywać nos i usta, mieć zdezynfekowane ręce, a także utrzymywać dystans społeczny.

fot. Dorota Kaszuba / Muzeum Powstania Warszawskiego

NOWE GODZINY OTWARCIA

poniedziałki: godz. 10.00–18.00
wtorki: nieczynne
środy: godz. 10.00–18.00
czwartki: godz. 10.00–18.00
piątki: godz. 10.00–18.00
soboty i niedziele: godz. 10.00–18.00

Kasa biletowa zamykana jest o godz. 17.30.

BILETY NA MAJ MOŻNA KUPIĆ ON -LINE >


21 i 22 maja 2021 r. Muzeum Powstania Warszawskiego będzie nieczynne.

Wstęp bezpłatny w poniedziałki – wejściówki należy pobrać w kasie biletowej Muzeum przed rozpoczęciem zwiedzania.

Pokazy filmu „Miasto ruin” 2D będą odbywać się w kinie w Sali pod Liberatorem co 30 minut.

fot. Michał Szlaga

CENY BILETÓW

normalny: 25 zł
ulgowy: 20 zł
z Kartą Dużej Rodziny: 10 zł / osoba

Zwiedzanie grupowe (dla grup liczących więcej niż pięć osób) jest zawieszone.

Zobacz także

Nasz newsletter