Zawiszacy, tacy jak my. Warsztaty dla dzieci.

Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 11-15 lat na kolejne spotkanie z cyklu „Zawiszacy tacy jak my”. W sobotę 31 marca, o godz. 14.00 w Sali Małego Powstańca gościem specjalnym będzie łączniczka z Powstania Warszawskiego...

Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 11-15 lat na kolejne spotkanie z cyklu „Zawiszacy tacy jak my”. W sobotę 31 marca, o godz. 14.00 w Sali Małego Powstańca gościem specjalnym będzie łączniczka z Powstania Warszawskiego  Łucja ps. Iga dziś Henryka Łucja Kossakowska - scenografka. Wstęp bezpłatny po rezerwacji: zawiszacy@1944.pl, tel. 22 539 79 70.



Raz w miesiącu, dzieci wykonując zadania podobne do tych zawiszackich z okresu okupacji, mają okazję zdobyć wiedzę o II wojnie światowej,  ćwiczyć umiejętność współpracy i dobrze się bawić. A to wszystko związane z historią konkretnych Zawiszaków – bohaterów tamtych dni, którzy są obecni na zajęciach. W najbliższą sobotę będzie można między innymi przejść przyspieszone szkolenie łącznika na trasie Warszawa-Góry Świętokrzyskie, poznać tajniki służby w Harcerskiej Poczcie Polowej i usłyszeć o zagadkowych czekoladkach przesyłanych podczas Powstania Warszawskiego w małych paczuszkach. Serdecznie Zapraszamy!


Henryka Łucja Kossakowska ps. Iga – urodziła się w 1928 r. i mieszkała w Błoniu. Już na początku okupacji zaczęła codziennie dojeżdżać do szkoły w Warszawie. Tutaj także pierwszy raz zetknęła się z konspiracją. W tajnym harcerstwie najbardziej podobała jej się służba w łączności. W 1944 roku była przygotowywana do przedostania się do oddziałów partyzanckich w Górach Świętokrzyskich. W pierwszych dniach Powstania Warszawskiego brała udział w walkach w okolicy Placu Teatralnego, potem przedostała się do Śródmieścia i wzięła udział w tworzeniu Harcerskiej Poczty Polowej. W ramach jej działania zajmowała się cenzurą listów. Realizując zadanie zdobycia map sztabowych uległa poważnej kontuzji nogi. Po kapitulacji, uciekła z transportu kolejowego i przedostała się do rodzinnego Błonia. Tutaj pełniła nadal służbę łączniczki między dowódcami AK w Błoniu i Milanówku. Wiosną 1945 roku wróciła do Warszawy i rozpoczęła naukę w Liceum im. Reytana, gdzie zorganizowała drużynę harcerską opozycyjną wobec władzy Polski Ludowej. Za tę działalność została aresztowana. Do działalności opozycyjnej powróciła kilka lat później już aktywnie działając na polu zawodowym jako scenografka teatralna i filmowa. Dziś mieszka na Saskiej Kępie, nieustannie projektuje nowe scenografie i jest szczęśliwą prababcią. 
 

Zobacz także

Nasz newsletter