Zawiszacy, tacy jak my.

Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 10-12 lat na pierwsze spotkanie III edycji cyklu „Zawiszacy tacy jak my”. Gościem specjalnym będzie Zawiszak z Powstania Warszawskiego, Leszek ps. Orzeł, dziś prof. dr hab. Leszek Kosiński...

Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 10-12 lat na pierwsze spotkanie III edycji cyklu „Zawiszacy tacy jak my”. Gościem specjalnym będzie Zawiszak z Powstania Warszawskiego, Leszek ps. Orzeł, dziś prof. dr hab. Leszek Kosiński. 24 września, w sobotę, o godz. 12.00. Sala Małego Powstańca. Wstęp bezpłatny.  Rezerwacja: 22 539 79 70, zawiszacy@1944.pl

O zajęciach: Raz w miesiącu, dzieci wykonując zadania podobne do tych zawiszackich z okresu okupacji, mają okazję zdobyć wiedzę o II wojnie światowej,  ćwiczyć umiejętność współpracy i dobrze się bawić. A to wszystko związane z historią konkretnych Zawiszaków – bohaterów tamtych dni, którzy są obecni na zajęciach. Leszek Kosiński ps. Orzeł urodził się w 1929 r. w Warszawie. Gdy był chłopcem uwielbiał bawić się żołnierzykami, miał swoje ukochane zwierzątko – wiewiórkę, najbardziej lubił kogel-mogel z kakao, a jego największym marzeniem był rower.


Gdy zaczęła się wojna, tata Leszka z wieloma polskimi lotnikami znalazł się w Wielkiej Brytanii, a chłopiec wraz z mamą zamieszkał u rodziny w podwarszawskim Macierzyszu. W 1941 r. Leszek wrócił do Warszawy. Tutaj uczył się na tajnych kompletach i zaangażował się w działalność podziemnego harcerstwa. Najlepiej wspomina nocne patrole oraz obozy na wiślańskich wyspach. W czasie Powstania Warszawskiego pełnił służbę łącznika na Mokotowie w pułku „Baszta”. Pod koniec września przeszedł kanałami do Śródmieścia. Potem wyszedł do niewoli niemieckiej jako cywil. Wraz z przyjacielem planowali uciec z transportu i dołączyć się do partyzantów. Plan chłopców jednak się nie powiódł i trafili do obozu pracy niedaleko Kahla/k. Jeny, w której budowali ukrytą w górze fabrykę samolotów. Po kilku miesiącach morderczej pracy Leszek otrzymał zadziwiający telegram od władz niemieckich w Polsce z informacją o tym, że musi zostać zwolniony, ponieważ jego mama potrzebuje opieki. Chłopiec dzięki temu powrócił do Polski.

Po zakończeniu wojny Leszek Kosiński został profesorem specjalizującym się w badaniu ludności terenów Europy Środkowo-Wschodniej. Jest świetnym specjalistą w tej dziedzinie. Piastował wiele odpowiedzialnych funkcji w różnych organizacjach międzynarodowych, m.in. był Sekretarzem Generalnym Międzynarodowej Unii Geograficznej. Dzisiaj wraz ze swoją żoną mieszka w Polsce i we Francji.

Zobacz także

Nasz newsletter