Wystawa „Zachowajmy ich w pamięci” dostępna dla odwiedzających.

W środę, 5 sierpnia nastąpił uroczysty Marsz Pamięci i otwarcie wystawy plenerowej „Zachowajmy ich w Pamięci”. Ekspozycja jest dostępna dla odwiedzających w Parku Powstańców Warszawy na Woli...

W środę, 5 sierpnia nastąpił uroczysty Marsz Pamięci i otwarcie wystawy plenerowej „Zachowajmy ich w Pamięci”. Ekspozycja jest dostępna dla odwiedzających w Parku Powstańców Warszawy na Woli i potrwa do 16 listopada.


Po wczorajszych oficjalnych uroczystościach, które miały miejsce przy Pomniku Pamięci 50 tys. mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców w trakcie Powstania Warszawskiego 1944 r., warszawiacy przeszli ulicami Woli w Marszu Pamięci. W ten symboliczny sposób, złożyli hołd mieszkańcom Warszawy, którzy zginęli lub zaginęli w Powstaniu Warszawskim.

Finałem Marszu było otwarcie wystawy „Zachowajmy ich w pamięci”, złożonej z 96 białych brył, z nazwiskami blisko 60 tysięcy warszawiaków. Podświetlane wieczorami słupy są ustawione wzdłuż alei głównej Parku Powstańców Warszawy.


Uczestników Marszu Pamięci uroczyście przywitała Wanda Traczyk-Stawska, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Wystawę oficjalnie otworzyli także Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy Jarosław Jóźwiak oraz Burmistrz Dzielnicy Wola Krzysztof Strzałkowski. Wyjątkowo poruszające wystąpienie miał również Pan Wiesław Kępiński, który jako jedyny z najbliższej rodziny przeżył rzeź Woli.


Warszawiacy otrzymali biogramy poległych wraz ze świecami, które zapłonęły w miejscach Pamięci na trasie Marszu, jak również przy wystawie.


Do 10.08.2015 r., w godz. 10:00-18:00 na terenie ekspozycji w Parku Powstańców Warszawy, pracownicy działu Archiwum wraz z wolontariuszami Muzeum Powstania Warszawskiego, pełnią dyżur w celu uzupełniania i aktualizowania archiwów o dotąd nieznane nazwiska poległych w Powstaniu Warszawskim. Zapraszamy wszystkich warszawiaków, którzy chcą przekazać informacje o swoich bliskich.


Osoby, które osobiście nie mogą pojawić się przy stoisku informacyjnym, prosimy o kontakt telefoniczny pod nr 22 539 79 99/ 22 539 79 31 lub mailowy: ofiarycywilne@1944.pl >

Autor: Marek Michalski/MPW

Zobacz także

Nasz newsletter