WYSTAWA RZEŹB HENRYKA MUSIAŁOWICZA

5 stycznia odbyło się otwarcie wystawy prac Henryka Musiałowicza „Zapamiętane ocalone niezatarte. Wojna i Powstanie 1939-1945”, prezentującej 240 rzeźb z cyklu „Księgi życia” oraz 23 obrazy z cyklu „Wojna przeciw

5 stycznia odbyło się otwarcie wystawy prac Henryka Musiałowicza „Zapamiętane ocalone niezatarte. Wojna i Powstanie 1939-1945”, prezentującej 240 rzeźb z cyklu „Księgi życia” oraz 23 obrazy z cyklu „Wojna przeciwko człowiekowi”. Wernisaż odbył się w dniu 95. urodzin Artysty..
240 drewnianych rzeźb, z których najwyższe osiągają 4 m wysokości, zazwyczaj czarnych, z elementami czerwieni i bieli, przypominających formą totemy, a także 30 obrazów utrzymanych w tonacji bieli, czerni i szarości zaprezentowane są na galeryjce w Muzeum Powstania Warszawskiego. Prace są osobistym hołdem złożonym bohaterskim rówieśnikom rzeźbiarza, którzy doświadczyli dramatycznych przeżyć z Powstania Warszawskiego i drugiej wojny światowej. Wyjątkowość tego wydarzenia polega na tym, że jest to dotychczas największa wystawa rzeźb Henryka Musiałowicza.

Henryk Musiałowicz – artysta, malarz, rysownik, twórca form przestrzennych. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (wydział malarstwa). Jeden z największych malarzy europejskich. Urodził się w Gnieźnie. Okres okupacji i Powstania Warszawskiego przeżył w Warszawie. Ze względu na zły stan zdrowia nie wziął udziału w walkach powstańczych. Henryk Musiałowicz po wojnie wyjechał do Paryża, później do Nowego Jorku. Swoje prace eksponował na ponad 100 wystawach indywidualnych oraz brał udział w około 250 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Prace artysty znajdują się w znaczących kolekcjach prywatnych w Polsce i na świecie. Jest członkiem m.in. Europejskiego Stowarzyszenia Kultury (SEC), Międzynarodowego Stowarzyszenia Sztuk Plastycznych (AIAP), Accademia Tiberina w Rzymie, Accademia Italia della Arte e del Lavoro w Parmie, Accademia Bedriacense w Calvatone. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień.

Wystawa będzie czynna do 16 marca 2009.

kuratorzy: Anna Grzechnik, Piotr Matosek

sponsor: Arctic Paper

patron medialny: www.sztuka.pl


Zobacz także

Nasz newsletter