Wystawę „Powstanie Warszawskie 1944”, otwartą w centrum Berlina z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, obejrzało 280 000 osób. Ekspozycja była czynna do 27 października...
Wystawę „Powstanie Warszawskie 1944”, otwartą w centrum Berlina z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, obejrzało 280 000 osób. Ekspozycja była czynna do 27 października. Z badań przeprowadzonych przez Muzeum Powstania Warszawskiego wynika, że zaledwie co drugi berlińczyk słyszał o Powstaniu Warszawskim, ale już prawie trzy czwarte zwiedzających uważa, że dzięki wystawie poszerzyli swoją wiedzę o tym wydarzeniu. Stronę www.warsawrising.eu > dedykowaną projektowi dotychczas odwiedziło ponad 100 000 użytkowników z całego świata.
Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego. W otwarciu uczestniczyli prezydenci Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec - Bronisław Komorowski i Joachim Gauck oraz prezydent Warszawy- Hanna Gronkiewicz-Waltz i Powstańcy Warszawscy. Ekspozycję odwiedzili znamienici goście z całego świata, m.in. José Manuel Barroso – Przewodniczący Komisji Europejskiej, ambasadorowie Austrii, Japonii, Czech, a także wysocy rangą przedstawiciele ambasad: Grecji, Węgier, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych.
Ekspozycji towarzyszył szereg wydarzeń. Odbyły się liczne dyskusje panelowe z udziałem wybitnych historyków, m.in. prof. Normana Daviesa, prof. Andrzeja Paczkowskiego, prof. Andrzeja Kunerta, a także prof. Władysława Bartoszewskiego, pokazy filmów, spotkania ze świadkami historii oraz specjalny program edukacyjny dla uczniów berlińskich szkół.
Uzupełnieniem wystawy rocznicowej w Topografii Terroru w Berlinie jest dwujęzyczny katalog (angielsko-niemiecki), który można nabyć w sklepie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz sklepie on-line, a także w Topografii Terroru. Z badań opinii publicznej przeprowadzonych przez Muzeum wynika, że społeczeństwo niemieckie posiada umiarkowaną wiedzę na temat Powstania Warszawskiego. W sondażu przeprowadzonym wśród berlińczyków zaledwie
co drugi (54,9%) ankietowany spontanicznie deklarował znajomość tego wydarzenia, a wśród gości wystawy (77,9% ankietowanych). Jednocześnie trzy czwarte (74,8%) zwiedzających twierdzi, że dzięki wystawie poszerzyli swoją wiedzę o Powstaniu Warszawskim. Przeważająca część zwiedzających Niemców jest zdania, że dzięki wystawie lepiej rozumieją oni postawę Polaków i ich stosunek do historii (77,6% wskazań).
Strona internetowa www.warsawrising.eu > zyskała znakomity odbiór w mediach społecznościach. Strona w oryginalny sposób zilustrowała setkom tysięcy użytkowników jak wyglądała przedwojenna Warszawa i jaki los spotkał to miasto z rąk nazistów i sowietów - powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Strona www.warsawrising.eu otrzymała prestiżowe wyróżnienia na platformie www.awwwards.com >, zbierającej najlepsze projekty internetowe na świecie: „strona dnia” (SITE OF THE DAY) oraz nominację do „strony miesiąca” (SITE OF THE MONTH). Dzięki nominacji stronę zakwalifikowano do grona 72 najlepszych realizacji 2014 r.
Organizator wystawy: Muzeum Powstania Warszawskiego
Gospodarz: Fundacja Topografia Terroru
Patronat: Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Kancelaria Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec
Współorganizatorzy: Ambasada Polska w Berlinie, Instytut Adama Mickiewicza
Sponsorzy: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość w Berlinie (EVZ), Volkswagen AG Wolfsburg
Partner: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Instytut Polski w Berlinie