.
Na wystawę, prezentowaną w Parku Wolności, złożą się 33 pokolorowane archiwalne zdjęcia z Powstania Warszawskiego, autorstwa Eugeniusza Lokajskiego, Joachima Joachimczyka i Andrzeja Bargiełowskiego, który w czwartek był gościem Muzeum.
Kolor wolności. Warszawa 1944Pomysł kolorowania zdjęć z Powstania Warszawskiego na pierwszy rzut oka może wydawać się zaskakujący. Przez dziesięciolecia przyzwyczailiśmy się przecież do czarno-białych ilustracji, publikowanych w książkach i albumach poświęconych Powstaniu. Stały się one trwałym elementem naszej zbiorowej wyobraźni. Chcemy jednak zaproponować Państwu inne spojrzenie na te zdjęcia. Tradycyjne, czarno-białe przedstawienia czynią bowiem z przeszłości obszar wyizolowany i zamknięty, oddzielony od teraźniejszości nieprzekraczalną barierą. Minione wydarzenia zdają się zastygłe na zawsze, unieruchomione w czasie. Kolor natomiast likwiduje dystans dzielący nas od przeszłości. Ludzkie twarze, ulice tamtej Warszawy, sceny uchwycone przez reportera należą do takiej samej teraźniejszości jak ta, której sami tu i teraz doświadczamy. Jest sierpień, wrzesień 1944 roku. Jesteśmy w Warszawie, która dopiero za kilka tygodni, za kilka dni przestanie istnieć.
Nie twierdzimy, że ta rekonstrukcja jest doskonała. Nawet najlepsze komputery nie są w stanie wygrać z realnym światem, nawet najbardziej drobiazgowe poszukiwania nie udzielą odpowiedzi na wszystkie pytania, dotyczące koloru ubrań sprzed sześćdziesięciu lat czy tynków pokrywających nieistniejące od dawna budynki. Zdjęcia, które Państwo oglądacie, są niczym więcej jak próbą przeniesienia tamtego czasu w naszą rzeczywistość, próbą dotarcia do sensu wydarzeń, których pamięć jest ciągle żywa – nie tylko wśród świadków tamtych dni, lecz także wśród tych, którzy urodzili się dziesiątki lat później. „Przeszłość - jest to dziś, tylko cokolwiek dalej”, pisał Norwid. Powstanie jest tuż obok nas – wystarczy uważniej się przyjrzeć, aby je dostrzec.
Autorzy: Agnieszka Cubała, Dariusz Gawin, Paweł Kowal, Anna Machcewicz,
Jan Ołdakowski (koncepcja), Piotr Śliwowski (szef projektu), Aleksandra Trzeciecka, Paweł Ukielski, Katarzyna Utracka, Zygmunt Walkowski,
Konsultacja: Mariusz Komacki
Aranżacja: Mateusz Stajewski
Projekt graficzny: Adrian Napiórkowski i Mariusz Czeczotka