Wykłady historyczne - marzec.

Już 28 listopada 1918 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski powołał do życia Marynarkę Polską. W Pucku stacjonował pierwszy polski okręt wojenny ,,Pomorzanin”. W połowie lat 20. rozpoczęto budowę nowych okrętów za granicą...

Najbliższy wykład: Na morzach i oceanach. Marynarka Wojenna RP podczas II wojny światowej (środa, 11 marca 2015; godz. 18.00 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego). Już 28 listopada 1918 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski powołał do życia Marynarkę Polską. W Pucku stacjonował pierwszy polski okręt wojenny ,,Pomorzanin”. W połowie lat 20. rozpoczęto budowę nowych okrętów za granicą. W 1939 r. pomimo ogromnej dysproporcji sił Wybrzeże broniło się do 2 października. Szczególną chwałą okryli się obrońcy Helu i Kępy Oksywskiej. Marynarka Wojenna RP odrodziła się w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, aktywnie wspierając Aliantów na morzach i oceanach. 

Prelegent Paweł Bajda odpowie na następujące zagadnienia:

Co znaczył kryptonim Peking? Czy marynarze walczyli na Polesiu? Jakimi działami dysponowała 31  Bateria im. Heliodora Laskowskiego? Jaki był wkład niszczyciela Piorun w pokonanie pancernika "Bismarck”?

Paweł Bajda – pracuje na stanowisku przewodnika w Muzeum Powstania Warszawskiego. 

 

Następne wykłady:

18.03 godz. 18.00

Za sterami myśliwców i bombowców. Lotnictwo polskie podczas II wojny światowej.
Prowadzenie: Mirosław Czado

25.03 godz. 18.00

Nie tylko Enigma. Wkład polskiego wywiadu w pokonanie III Rzeszy.
Prowadzenie: Andrzej Komuda

Zobacz także

Nasz newsletter