Serdecznie zapraszamy na wykłady historyczne prowadzone przez przewodników Muzeum Powstania Warszawskiego. Wykłady będą prowadzone w każdą środę marca zawsze o godz. 18.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego...
Serdecznie zapraszamy na wykłady historyczne prowadzone przez przewodników Muzeum Powstania Warszawskiego. Wykłady będą prowadzone w każdą środę marca o godz. 18.00 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
Temat przewodni marcowych wykładów: Straty narodu polskiego podczas II wojny światowej.
Najbliższy wykład (26.03.2014, godz. 18.00): Zbrodnie antypolskie w Warszawie 1939-1945. Warszawa w latach 1939 – 1945 stała się obiektem niszczycielskiej polityki niemieckiego okupanta, którego celem było unicestwienie stolicy Polski. Niemiecki bezprzykładny terror, przejawiał się w masowych aresztowaniach, łapankach na ulicach miasta, egzekucjach ulicznych i tajnych. Tysiące ludzi wywieziono do obozów koncentracyjnych. Wszystko to miało na celu zniszczenie ducha oporu. Równolegle Warszawa jest miejscem i świadkiem tragedii narodu żydowskiego. Hekatombą Warszawy stało się zniszczenie miasta w trakcie i po Powstaniu Warszawskim. Od lata 1944 Warszawa, jest stopniowo „wyzwalana” przez armię sowiecka. Specjalne komórki NKWD i współpracujący z nim polski Urząd Bezpieczeństwa pod pozorem „wyzwalania” wprowadzają terror wyłapują, mordują lub wysyłają na wschód, wszystkich którzy mogą stanowić dla „nowej władzy” zagrożenie.
Prowadzenie: Karol Karasiewicz – absolwent Instytutu Archeologii UW; przewodnik warszawski i aktywny uczestnik rekonstrukcji historycznych z XVII wieku. Pracuje jako przewodnik w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Plan wykładów:
5 marca 2014
Andrzej Komuda
Zbrodnie niemieckie przeciwko narodowi polskiemu
12 marca 2014
Mirosław Czado
Zbrodnie sowieckie przeciwko narodowi polskiemu
19 marca 2014
Dr Szymon Niedziela
Eksterminacja ludności polskiej na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej i na Chełmszczyźnie. Zbrodnie OUN UPA.
Karol Karasiewicz
Zbrodnie antypolskie w Warszawie 1939-1945.
Wykłady odbywają się w każdą środę o godz. 18.00 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Wstęp wolny.