Podczas Powstania Warszawskiego bardzo ważnym zadaniem duszpasterzy było krzepienie serc. Kapłani powstańcy, podobnie jak ksiądz Ignacy Skorupka w roku 1920, z krzyżem w dłoniach wskazywali sens walki o niepodległość polityczną i duchową...
Najbliższy wykład: Życie religijne powstańczej Warszawy (środa, 22 kwietnia 2015; godz. 18.00 w Audytorium Jana Nowaka Jeziorańskiego). Podczas Powstania Warszawskiego bardzo ważnym zadaniem duszpasterzy było krzepienie serc. Kapłani powstańcy, podobnie jak ksiądz Ignacy Skorupka w roku 1920, z krzyżem w dłoniach wskazywali sens walki o niepodległość polityczną i duchową. Ogromny wzrost religijności podczas Powstania Warszawskiego potęgował wśród Warszawiaków potrzebę życia sakramentalnego. Niektórzy kapłani odprawiali kilka nabożeństw dziennie, często pod ogniem nieprzyjaciela. Msze odprawiano w bramach domów, w mieszkaniach prywatnych oraz przed zaimprowizowanymi ołtarzami i figurami Matki Bożej na podwórkach. W codziennym życiu powstańczej Warszawy religia stanowiła źródło moralnej siły, która pozwalała przetrwać piekło na ziemi. W tych dniach szczególną mocą rozbrzmiewała pieśń ,,Boże coś Polskę”.
Prelegent Andrzej Komuda przybliży słuchaczom m.in.:
Postać wybitnego teologa i męczennika Powstania Warszawskiego ks. Prof. Jana Salamuchę. Bohaterskiego kapłana z Lasek o kryptonimie ,,Radwan III”. Ofiarność i miłosierdzie Sióstr Urszulanek z ul. Wiślanej. Bohaterskiego Pallotyna ks. Józefa StankaProwadzenie:
Andrzej Komuda – przewodnik w Muzeum Powstania Warszawskiego
Następny wykład:
29 kwietnia 2015Ilona Proć
Kwatery za Styksem… Cmentarz Wojskowy na Powązkach – jego rola i znaczenie w historii Warszawy i dziejach Polski.
Wykłady odbywają się w każdą środę o godz. 18.00 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego