Wokół Mirona. Porozmawiajmy o Białoszewskim!

Dlaczego przez kilkadziesiąt lat czytaliśmy niepełną wersję "Pamiętnika z powstania warszawskiego"? Co znalazło się w nowej, odcenzurowanej edycji książki wydanej przez Państwowy Instytut Wydawniczy? Czego jeszcze nie wiemy o Mironie? Jakie utwory Białoszewskiego nie ujrzały dotąd światła dziennego?

27 września Państwowy Instytut Wydawniczy i Muzeum Powstania Warszawskiego zapraszają na specjalne spotkanie poświęcone twórczości Mirona Białoszewskiego. Wezmą w nim udział wybitni mironolodzy, znawcy autora Obrotów rzeczy: Maciej Byliniak, prof. Adam Poprawa, Tadeusz Sobolewski i Marianna Sokołowska. Rozmowę poprowadzi Barbara Schabowska (Program 2 Polskiego Radia).

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 w Sali pod Liberatorem (Muzeum Powstania Warszawskiego).

 

Białoszewski w e-booku

W lipcu tego roku PIW wydał pierwszego w historii swojej działalności e-booka. Jest nim Pamiętnik z powstania warszawskiego Mirona Białoszewskiego w nowej, odcenzurowanej i poprawionej edycji. E-book ukazał się na niespełna tydzień przed 72 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

Nowa, odcenzurowana, poprawiona i uzupełniona edycja Pamiętnika oparta jest na trzech źródłach i stanowi ich wypadkową. Pierwsze z nich to wydanie trzecie książki (PIW 1976), ostatnie czytane i poprawiane przez Autora. Drugą podstawą jest maszynopis pierwszego wydania znajdujący się dziś w archiwum obecnego spadkobiercy spuścizny Białoszewskiego. Maszynopis zawiera wiele poprawek i skreśleń, przy czym nie wszystkie pochodzą od Autora. Wśród wprowadzonych zmian są skreślenia spowodowane względami ideologicznymi czy politycznymi, nie brakuje też korektur stylistycznych.

Wersja elektroniczna, podobnie do książki papierowej, została wzbogacona o mapy stolicy z czasów Powstania. Jedna z nich pokazuje wędrówkę Białoszewskiego po Warszawie powstańczej i jego miejsca schronienia.

 

 

Zobacz także

Nasz newsletter